Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 



Kaj storiti, če vam odvzamejo prostost?

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    PC POWER MIX Seznam forumov -> PRAKTIČNI NASVETI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trot
Administrator foruma


Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34
Prispevkov: 15166

PrispevekObjavljeno: 04 Okt 2009 17:40    Naslov sporočila: Kaj storiti, če vam odvzamejo prostost? Odgovori s citatom



Če se zgodi, da vam policisti odvzamejo prostost, predvsem ostanite mirni in zbrani. Če boste preveč živčni in dejavni ter na vsak način želeli dokazati, da aretacija ni upravičena, si lahko naredite več škode kot koristi.

Predvsem, brez panike.

Pravica, da molčite, torej da ne izjavite ničesar, ni zato, ker se v filmih dobro sliši, ko jo policisti "odrecitirajo", ampak zato, da jo uporabite – torej jo uporabite! Pomembno je, da veste, da vas morajo policisti takoj ob aretaciji v maternem jeziku ali jeziku, ki ga razumete:

– obvestiti o tem, zakaj so vam odvzeli prostost oziroma navesti razlog;
– če vas pridržijo za več kot 6 ur, vam morajo razloge sporočiti tudi pisno;
– poučiti o tem, da niste dolžni ničesar izjaviti;
– poučiti o tem, da imate pravico do takojšnje pravne pomoči zagovornika, ki si ga lahko prosto izbirate;
– poučiti o tem, da so na vašo zahtevo dolžni o odvzemu prostosti obvestiti vaše bližnje.

Pomembno je tudi, da se zavedate, da vam te pravice pripadajo, tudi če vas policisti o njih ne obvestijo, saj gre za pravice, ki vam jih garantira ustava. Lahko se zgodi, da vas policisti o njih ne bodo obvestili, ker bodo na to "pozabili" ali pa ker po njihovem mnenju ne gre za odvzem prostosti, pač pa za "privedbo", "pridržanje" ali kaj podobnega, pri čemer pa je učinek za vas povsem enak kot pri aretaciji.

Izkoristite svoje pravice

Najpametneje je, da se s policisti ne prerekate o upravičenosti aretacije. Ne bo vam pomagalo, pri policistih pa bo kvečjemu zbudilo nejevoljo, ki ima lahko za vas neugodne posledice. To pa nikakor ne pomeni, da se vdajte v usodo. Nasprotno – izkoristite svoje pravice, predvsem pravico do molka. Kakršno koli razpravljanje s policisti o kaznivem dejanju je odveč. Oni so prepričani, da ste krivi, zato jih nima smisla prepričevati, da niste. Če ste nedolžni, boste to lahko dokazali kasneje. Če ste krivi, je še toliko bolj pomembno, da policistom ne dajete dodatnih informacij, ki bi jih lahko uporabili proti vam.

Obvestite svojce

Zahtevajte, da obvestijo vaše svojce oziroma jih čim prej obvestite sami. Če gre za očitno neupravičeno aretacijo, naj kdo od svojcev skuša obvestiti medije ali širšo javnost, kaj se vam je zgodilo, saj so strokovnjaki večinoma mnenja, da nadzor javnosti ekstremno zniža možnost zlorab.

Zahtevajte zagovornika

Glede na to, da so vam policisti odvzeli prostost, imajo zoper vas očitno hude obtožbe. Potencialno vam grozi zapor ali visoka denarna kazen. To ni trenutek, da bi se šli junaka, ki zmore vse sam. Tudi če ste prepričani, da obvladate položaj, ste pod psihičnim pritiskom, ki zmanjšuje vašo zmožnost trezne presoje, zaradi česar lahko zagrešite usodne napake. Izboljšajte svoj položaj s tem, da angažirate profesionalnega zagovornika. Čeprav zelo verjetno ne bo mogel narediti čudežev, je v tej situaciji vaš najboljši prijatelj. Na vašo zahtevo vam morajo policisti pomagati pri tem, da si lahko zagotovite zagovornika.

Previdno na zaslišanju

Vse, kar izjavite po tem, ko ste opozorjeni na pravico do zagovornika in na pravico, da ničesar ne izjavite, je lahko kasneje uporabljeno zoper vas kot dokaz na sodišču. Na sodišču sicer lahko spremenite svojo izjavo, a če ne boste zraven navedli res prepričljivih razlogov za spremembo, ne pričakujte, da vam bo sodišče kar verjelo.

Ne nasedajte morebitnim provokacijam, da je za vas bolje, da govorite. Vse boste imeli priložnost povedati na sodišču, kjer pa bodo razmere precej drugačne. Če ne drugega, boste tam na nevtralnem"terenu in pod manjšim psihičnim pritiskom oziroma stresom kot na policijski postaji.

Upoštevajte tudi, da se kot dokaz zoper vas na sodišču lahko uporabi tudi zapisnik vašega zaslišanja pri policiji, pri katerem je navzoč vaš zagovornik. Čeprav naj bi ta poskrbel, da med zaslišanjem ne poveste preveč, bo najbolj zanesljivo, da se pred policisti sploh ne zagovarjate in ne dajete nobenih informacij.

Vse, kar izjavite, bodo uporabili proti vam.

Odvzem prostosti je časovno omejen, z možnostjo odškodnine

Po odvzemu prostosti vas lahko policisti "gostijo" največ 48 ur. Po tem času vas morajo bodisi izpustiti na prostost bodisi privesti k preiskovalnemu sodniku. Ta vas po zaslišanju izpusti na prostost ali zoper vas odredi pripor.

V primeru neutemeljenega odvzema prostosti imate pravico do povračila škode. Z zahtevo se morate najprej obrniti na državno pravobranilstvo. Če v treh mesecih od vložitve zahteve s pravobranilstvom ni sklenjen sporazum, lahko zoper Republiko Slovenijo vložite odškodninsko tožno pred sodiščem.

_________________
www.google.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    PC POWER MIX Seznam forumov -> PRAKTIČNI NASVETI Časovni pas GMT
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
    Darkness 1.2 template by Griffin
Copyright © 2003-2004 Griffin Webpages; All rights reserved