Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 12:13 Naslov sporočila: |
|
|
Koper
Koper je že stoletja poznana začimba v kulinariki, je aromatična enoletna rastlina, ki zraste do 120 centimetrov visoko. Ima značilno nitasto deljene lističe in majhne rumene cvetove v kobulih. Izvira iz mediteranskih dežel in je nepogrešljiv v grški kuhinji, pogosto pa ga uporabljajo tudi Skandinavci in Nemci. Cenjen je tako zaradi okusnih lističev kot tudi prijetno pikantnih semen. Koprovi listi imajo prijeten okus in aromo po peteršilju, limonah in janežu, okus semen oz. plodov pa je nekoliko ostrejši in malce spominja na kumino. Najboljši okus bo imel, če ga bomo nabirali tik pred cvetenjem. Sveže lističe nabiramo zjutraj, ko se posuši jutranja rosa. Koprovo seme pa pobiramo, ko ga je večina dozorelega, navadno je to dva do tri tedne po začetku cvetenja. V prodaji svežega dobimo bolj poredko, zato ga je najbolje imeti doma na vrtu, obstajajo pa tudi manjše sorte, ki jih imamo lahko v lončku na okenski polici. Koprovi lističi imajo sveži najboljši okus, sicer pa: v hladilniku jih lahko hranimo nekaj dni v plastični vrečki, nekaj mesecev jih hranimo prav tako v hladilniku, posoljene v zaprtem kozarcu. Nato jih pred uporabo operemo, lahko pa jih tudi zamrznemo. Sušimo ponavadi semena, medtem ko lističi med sušenjem precej izgubijo na okusu. Sesekljane liste dodajamo juham, krompirjevi solati, kremnim sirom, jajcem, ribam in na žaru pečenemu mesu. Kuhamo jih tudi skupaj z mladim krompirjem. Semena zmleta ali cela dodajamo juham, ribjim jedem, zelju, jabolčnim pitam, kolačem in kruhu ter koprovemu maslu. S solatami jih postrežemo na koncu obrokov, da spodbudimo prebavo. Po en cvetni vrh pa damo k vloženim kumaram, paprikam in cvetači, saj ima močnejšo aromo kot listi.
Kumarična juha s koprom in krompirjem
Za 5 oseb potrebujemo: 2 čebuli, 2 žlici masla, 60 dag kumar, 2 velika krompirja, 1 dl sladke smetane, 1 žlico svežega in drobno narezanega kopra, sol in sveže mlet poper.
V kozici razpustite maslo in na njem prepražite čebulo. Ko postekleni, dodajte oprane, olupljene in na kocke narezane kumare ter krompir. Malo popražite, zalijte z 1,2 l vode, posolite, popoprajte in kuhajte toliko časa, da se krompir zmehča. Zatem juho zalijte s sladko smetano, posujte s koprom, dobro prevrite in postrezite.
Dušene kumare s koprom
Za 5 oseb potrebujemo: 5 srednje velikih kumar, 3 dl goveje juhe ali vode, 2,5 dl homogenizirane sladke smetane, 2 žlici svežega in drobno narezanega kopra kopra, sol in sveže mlet poper.
Kumare operite, olupite, narežite na kocke, zalijte z juho in jih na močnem ognju med mešanjem kuhajte toliko časa, da skoraj vsa tekočina izpari. Zalijte s sladko smetano, posujte s sesekljanim koprom, solite po okusu in močno prevrite, da vam smetana omako zgosti. Tako pripravljene kumare se zelo dobro podajo h kakršnemu koli pečenemu mesu ali zelenjavi in vsem jedem iz krompirja.
Lososov file v koprovi omaki
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg lososovega fileja (lahko je tudi file kakšne druge ribe), 10 dag masla, 1 strt strok česna, 1 dl sladke smetane, 1 žlico drobno narezanega svežega kopra, 1 dl belega suhega vina, sol in sveže mlet poper.
Lososove fileje narežite na kose in jih solite ter popoprajte. Na stopljenem maslu jih z obeh strani popecite. Dodajte strt česen, zalijte z belim vinom in dodajte koper. Dušite nekaj minut, zalijte s sladko smetano in solite ter popoprajte po okusu. Omako dobro prevrite. Kose lososovega fileja porazdelite po krožnikih, jih prelijte z nastalo omako in postrezite s kuhanim krompirjem ali zelenjavo ter okrasite s koprovimi lističi.
Rižota iz piščančjih prsi s kozicami
Za 4 osebe potrebujemo: 25 dag piščančjih prsi brez kosti, 30 dag repkov kozic, 2 žlici oljčnega olja, 1 srednje veliko čebulo, 25 dag svežega ali zamrznjenega graha, 30 dag riža, 5 žlic olja, 1 žličko svežega in drobno narezanega kopra, sol in sveže mlet poper.
Piščančje prsi narežite na kocke ali trakove in jih solite ter popoprajte. Na segretem olju prepražite sesekljano čebulo skupaj z mesom. Dodajte grah in riž, vse skupaj malo popražite in zalijte z malo vode. Ko riž vpije vso vodo, premešajte in prilijte novo ter postopek ponavljajte toliko česa, da se riž skuha. Medtem na oljčnem olju prepražite kozice in jih dodajte rižoti tik pred koncem kuhanja skupaj s koprom. Gotova rižota mora biti kremasta ter sočna in jo je potrebno takoj postreči. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 12:15 Naslov sporočila: |
|
|
Timijan
Timijan je prastaro zelišče, ki raste tudi samoniklo v naravi in ga poznamo tudi pod imenom materina dušica. Njegovo razkuževalno moč so poznali že Egipčani, ki so ga uporabljali za balzamiranje mrtvih. Priljubljen je pri zdravilcih, ki ga cenijo, ker naj bi pospeševal tek in preprečeval napihovanje, poleg tega naj bi bil odličen diuretik. Že rimski učenjak Plinij (1. stol.) pa je trdil, da je enkratno zdravilo za preganjanje mačka. Timijan je večleten grmiček, do 30 centimetrov visok, s številnimi pokončnimi stebelci, ki v spodnjem delu olesenijo. Gladki robovi majhnih ozkih lističev so zavihani navzdol. Lističi so zelene do vijoličaste barve, pri limoninih vrstah tudi sivo ali rumeno obrobljeni, cvetovi pa so drobni roza do temno vijoličasti, redkeje beli in so zbrani v socvetja, podobna klasu. Timijan je prijetnega, močno dišečega vonja in plemenitega, nekoliko grenkega in ostrega okusa. Kot začimbo uporabljamo liste in cvetne vršičke. Najboljši so sveže nabrani listi, ki jih je potrebno čim hitreje porabiti, zato ga je najbolje gojiti doma na vrtu ali pa kar v lončku na okenski polici. Kupljene ali nabrane sveže liste zavijemo v vlažen prtiček in jih za nekaj dni shranimo v hladilniku, primeren je za sušenje; ker posušen za razliko od večine drugih zelišč skoraj ne spremeni okusa. Lahko ga tudi zamrznemo ali vložimo v olje ali kis. Timijan, zlasti po limoni dišeče zvrsti, se odlično poda k ribam, perutnini in h kuhani zelenjavi, nekateri ga dodajajo celo marmeladam in sadnim solatam, drugače pa bodo s timijanom boljši divjačina, jetrca, jetrne paštete in klobase. Uporabite ga za različne nadeve. Ljubi zelenjavo: od stročnic, krompirja, paradižnika, zelene paprike do bučk, še najbolj pa pride do izraza, če z njim začinimo jedi, ki se počasi kuhajo v vinu. S timijan pa se olajša tudi prebavo mastnih jedi.
Piščanec z gorčico in timijanom
Za 5 oseb potrebujemo: 1 piščanca težkega 1,5 kg, 1 žlico gorčice v prahu, 1 žlico sesekljanega timijana, 1 žlico moke, 1dl suhega belega vina, sol in sveže mlet poper.
Piščanca razkosajte in ga solite ter popoprajte po okusu. Z mešalnikom zmešajte gorčico, moko, timijan in vino, da dobite gladko zmes, ki jo s čopičem nanesete na kose piščanca z vseh strani. V pomaščen pekač razporedite kose piščanca in pecite uro in pol na 180 stopinj Celzija. Vmes po potrebi zalivajte z vodo.
Marinirana paprika s feto in timijanom
Za 4 osebe potrebujemo: 2 rdeči in 2 zeleni papriki, 2 žlici oljčnega olja, 4 stroke česna, 4 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, 2 žlici kisa, 1 žličko svežih timijanovih lističev, sol, 15 dag feta sira.
Paprike operite, po dolžini narežite na četrtine in jim odstranite semena. V ponvi segrejte oljčno olje in na njem 10 minut pecite papriko na strani, kjer ima olupek. Vzemite jo iz ponve in olupite. Ekstra deviško olje zmešajte s kisom in segrejte. V mešanici 10 minut rahlo pražite papriko skupaj s sesekljanim česnom in timijanom. Solite in pustite, da se ohladi. Feto narežite na 16 kock in vsako kocko ovijte z rezino paprike. Tako nadevane rezine paprik naložite na krožnike in prelijte z marinado ter okrasite z vejico timijana.
Paradižnikova juha s timijanom
Za 4 osebe potrebujemo: 60 dag svežih zrelih paradižnikov, 1 čebulo, 1 steblo stebelne zelene, 1 strok česna, 1 žlico oljčnega olja, 7 dl piščančje juhe ali vode, 1 žličko sesekljanega timijana, sol, sveže mleti poper.
Paradižnike, čebulo, zeleno in česen dajte v naoljeno kozico, pokrijte in na šibkem ognju dušite 40 minut, da se vsebina zmehča. Vmes kozico občasno pretresite. Zdušeno zelenjavo pretresite v multipraktik in jo gladko zmiksajte ter jo vrnite nazaj v posodo. Zalijte s piščančjo juho ali vodo, zavrite in začinite s timijanom soljo in poprom. Kuhajte še približno 10 minut in postrezite s kuhanim rižem ali s testeninami.
Biftek v gorgonzolni omaki s timijanom
Za 4 osebe potrebujemo: 4 bifteke težke 20 dag, sol, sveže mleti poper, 2 žlici olja, 20 dag gorgonzole, 0,5 dl sladke smetane, 1 dl mesne juhe in 1 žličko sesekljanega timijana.
Bifteke posolite, popoprajte in jih v ponvi na vročem olju z obeh strani poljubno specite (krvavo, srednje …). Odstranite jih iz ponve in v njej pripravite omako tako, da dodate gorgonzolo, sladko smetano, timijan in juho. Na močnem ognju naj vre nekaj minut, da se omaka zgosti. Bifteke položite na krožnike, jih prelijte z omako in postrezite s poljubno prilogo. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 12:15 Naslov sporočila: |
|
|
Drobnjak
Drobnjak je verjetno najbolj priljubljena začimba za peteršiljem, in kdor ne prenese pekoče čebule, naj kar pokusi drobnjak. Kitajci so ga poznali že pred 4000 leti, po Marku Polu pa je kmalu postalo to zelišče razširjeno tudi v evropskih kuhinjah, v srednjem veku ga je Karel Veliki celo zaukazal nasajati v zeliščne vrtove. Drobnjak je grmiček, s številnimi pokončnimi, votlimi, temno zelenimi listi, ki poženejo iz podzemnih čebulic. Rastlina raste v šopih in doseže višino do 30 centimetrov. Ločimo navadni in kitajski drobnjak, ki se od navadnega loči po belih cvetovih, ploščatih listih in po okusu, ki je močnejši in bolj podoben česnu. Čeprav nimamo vrta, drobnjak lahko kar v lončku vzgojimo sami in ga sproti režemo s škarjami. Na tržnicah drobnjak kupimo povezan v šopke in ga shranimo v vrečki v hladilniku ter ga porabimo v nekaj dneh. Lahko ga tudi zamrznemo ali posušimo, vendar se pri slednjem izgubi večji del njegove enkratne arome. Dobro se obnese tudi kot aromatičen dodatek olju ali kisu. Drobnjaka ne bi smeli nikoli kuhati, saj se njegov okus med kuhanjem hitro izgubi. Toplim jedem ga zato dodajamo na koncu priprave, hladnim pa že na začetku, da se oblikuje njegova polna aroma. Z nožem ali s škarjami drobno narezanega lahko obilno nasujemo na razne jedi in solate, zlasti paradižnikovi, kumarični in zeleni. Mešamo ga lahko v zeliščno maslo ali skuto, jajčne jedi, omlete, majonezo, v mesne nadeve in maso za pripravo kruhovih cmokov, odlično se poda k pečenemu krompirju, zmešan z jogurtom ali kislo smetano pa je odličen dodatek k na žaru pečenemu mesu in k ribam. Dobro znani so drobnjakovi štruklji, jajčna omaka z drobnjakom ter drobnjakova skuta. S svežim drobnjakom okrasimo različne jedi, še posebno lepi so cvetovi. Dobro se ujema z drugimi svežimi zelišči, v jedi pa ga lahko umešamo tudi v večjih količinah, komur to prija seveda.
Solata s piščancem in drobnjakom
Za 5 oseb potrebujemo: 1 rdečo in 1 zeleno papriko, 2 paradižnika, 1 avokado, 1 čebulo, 30 dag piščančjih prsi, 1 navaden jogurt, 2 žlici drobno narezanega drobnjaka, sol in sveže mlet poper.
Piščančje prsi solite in jih v ponvi specite ter jih pustite, da se ohladijo. Oprani papriki narežite na trakove, paradižnik narežite na krhlje, avokado na trakove in čebulo na kolobarje. Vse skupaj posolite ter zmešajte. Na krožnik naložite zelenjavo, nanjo naložite na trakove narezana piščančje prsi in prelijte s prelivom, ki ga napravite iz jogurta, drobnjaka, soli in popra.
Žličniki dimljene postrvi z drobnjakom
Za 4 osebe potrebujemo: 35 dag dimljene postrvi, 5 dag kisle smetane, 2 žlici drobno narezanega drobnjaka, sol in sveže mlet poper.
V multipraktiku gladko zmeljite meso dimljene postrvi skupaj s kislo smetano. Začinite z drobnjakom soljo in poprom. Dobro premešajte ter z dvema mokrima žlicama oblikujte žličnike. Postrezite s toastom ali s svežim kruhom in sveži rukolo.
Osličev file v čebulni omaki z drobnjakom
Za 5 oseb potrebujemo: 5 filejev osliča, sok polovice limone, 25 dag mlade čebule, 2 žlici masla, 1 žličko drobno narezanega drobnjaka, 1,5 dl sladke smetane, sol, sveže mleti beli poper.
Fileje osliča posolite in pokapljajte z limonovim sokom. Čebule očistite, narežite na rezine in posteklenite na maslu. Posolite, popoprajte in po vrhu naložite osličeve fileje. Posodo pokrijte in dušite na šibkem ognju 20 minut. Osličeve fileje naložite na ogrete krožnike. V posodo prilijte sladko smetano in dobro prevrite ter potresite z narezanim drobnjakom. Tako nastalo omako prelijte prek osličevih filejev in postrezite s slanim krompirjem.
Rižota s pršutom in drobnjakom
Za 4 osebe potrebujemo: 1 majhen por, 2 stroka česna, 2 žlici masla, 40 dag riža arborio, 1 l mesne juhe, 1 paradižnik, 10 dag pršuta, 3 žlice drobno narezanega drobnjaka in sol.
V večji kozici razpustite polovico masla, na njem popražite očiščen in na kockice narezan por ter sesekljan česen. Dodajte riž in postopoma prilivajte juho, vedno ko se le-ta vpije, in mešajte. Ko riž postane že skoraj čisto mehak, dodajte opran in drobno narezan paradižnik, na rezance narezan pršut in preostalo maslo. Premešajte, še malo podušite, solite po potrebi in primešajte še drobnjak. Takoj postrezite z naribanim parmezanom ali drugim trdim sirom. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|