Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se   Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 



Društvo za svetovanje Prav-da

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    PC POWER MIX Seznam forumov -> POVEZAVE DELO / ZAKONI
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trot
Administrator foruma


Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34
Prispevkov: 15166

PrispevekObjavljeno: 15 Apr 2011 07:58    Naslov sporočila: Društvo za svetovanje Prav-da Odgovori s citatom

Arrow http://www.prav-da.org/



Navodila za vnos primera

Sledeča navodila veljajo samo za uporabnike, ki so že včlanjeni in kot taki s statusom člana lahko postavljajo vprašanja na tej spletni strani. Tako se neregistrirani uporabniki morajo najprej včlaniti, v kolikor želijo postaviti vprašanje.

Navodila:
Primer vnesete tako, da v meniju "PRAVNA POMOČ" izberete ustrezno temo in kliknete "DODAJ PRIMER". Nato v prvo temnejše okence napišete "NASLOV PRIMERA", v spodnjo pa ga opišete, postavite vprašanja ipd.
V kolikor želite podati vprašanje kot anonimen uporabnik, označite ANONIMNO. Lahko pa tudi dodajate dokumente, s klikom na BRSKAJ.

Primer dokončno potrdite in objavite s klikom na spodnjo RDEČO PUŠČICO.

Lep pozdrav,
Društvo za svetovanje Prav-da


Navodila za registracijo

Da bi pri registraciji imeli čim manj težav in da se izognete le-tem, vam tehnična podpora daje sledeča navodila, za katera vas prosimo, da jih dosledno upoštevate:

- v polje "ime" vpišite samo ime z eno besedo, v primeru dveh imen ju napišite skupaj
- v polje "priimek" vpišite priimek z eno besedo, v primeru dveh priimkov ju napišite skupaj
- v polje "ulica" vpišite ulico z eno besedo in eno številko
- v polje "kraj" vpišite kraj z eno besedo (tudi če jih ima več) - npr. novagorica
- v polje "poštna številka in pošta" vpišite le poštno številko - npr. 2000
- v polje "e-pošta" obvezno @ in .
- v polje "telefon" vpišite telefonsko številko zgolj s presledki, torej brez ostalih znakov kot so pomišljaj, podčrtaj itd. - npr. 041 100 200

Registracijo končate tako, da označite, da se strinjate s pogoji, nato pa kliknete spodaj na rdečo puščico.

Uporabniško ime pri prijavi je Vaše "ime in priimek", geslo je geslo, ki ste ga sami izbrali in vnesli.

V kolikor Vam registracija, kljub upoštevanju zgornjih navodil, ne uspe Vas prosimo, da nam to sporočite na elektronski naslov info@prav-da.org oz. nam na ta naslov pošljete ustrezne podatke in Vas bomo ročno registrirali. O težavi nas lahko obvestite tudi na našem forumu. Zaradi morebitnih takšnih problemov pri registraciji in morda zaradi kakšnih dodatnih pojasnil v zvezi z vašim vpršaanjem, vas prosimo, da navedite pravi elektronski naslov, ki ga aktivno uporabljate.

Lep pozdrav,
Društvo za svetovanje Prav-da
_________________
www.google.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
trot
Administrator foruma


Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34
Prispevkov: 15166

PrispevekObjavljeno: 15 Apr 2011 08:00    Naslov sporočila: Odgovori s citatom

delavec na podlagi 112. člena Zakona o delovnih razmerjih (v nadaljevanju ZDR) pravico do izredne odpovedi pogodbe o zaposlitvi, pri čemer je izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi s strani delavca mogoča le iz zakonsko določenih razlogov, ki obstojijo na strani delodajalca. V zvezi z neizpolnjevanjem obveznosti delodajalca za zagotovitev plačila za opravljeno delo, skladno z zakonom obstajata dva razloga, in sicer, če je delodajalec delavcu:

– vsaj dva meseca izplačeval bistveno zmanjšano plačilo za delo ali če mu je

– trikrat zaporedoma ali v obdobju šestih mesecev ni izplačal plačila za delo ob zakonsko oziroma pogodbeno dogovorjenem roku.

Delavec lahko v osmih dneh po tem, ko predhodno pisno opomni delodajalca na izpolnitev obveznosti in o kršitvah pisno obvesti inšpektorja za delo, izredno odpove pogodbo o zaposlitvi. V skladu s sprejetimi spremembami in dopolnitvami ZDR-ja mora izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi pogodbena stranka podati najkasneje v 30 dneh od ugotovitve razloga za izredno odpoved in najkasneje v šestih mesecih od nastanka razloga, pri čemer 30-dnevni rok začne teči, ko poteče zgoraj navedeni osemdnevni rok in delodajalec ne izpolni svoje obveznosti iz delovnega razmerja oziroma ne odpravi kršitve.

Kar v praksi, aplicirano na Vaš konkretni primer pomeni, da v primeru, če vam je delodajalec vsaj dva meseca izplačeval bistveno zmanjšano plačilo za delo ali če Vam trikrat zaporedoma (torej februarja, marca in aprila) ali trikrat v obdobju šestih mesecev ni izplačal plače (v kolikor gre v Vaši situaciji za tak primer), predlagamo da takoj po izpolnitvi katerega izmed navedenih pogojev pisno opomnite delodajalca na izpolnitev obveznosti ustreznega plačila za opravljeno delo in o kršitvah pisno obvestite inšpektorja za delo. V kolikor delodajalec v osmih dneh od vloženega pisnega opomina svoje obveznosti ne izpolni, lahko v roku tridesetih dni (od ugotovitve razloga oziroma kršitve delodajalca) podate izredno odpoved o zaposlitvi. Skladno z navedenim ima delodajalec torej osem dni časa, da svojo obveznost plačila izpolni. Če tega v osmih dneh ne stori in če ga boste Vi skladno z našim predlogom pisno opomnili takoj, torej ko boste ugotovili razlog oziroma kršitev, lahko v nadaljnjih 22-tih dneh podate izredno odpoved. Glede na navedeno bi bila situacija pri vas taka, da se trenutek ugotovitve razloga izredne odpovedi in trenutek nastanka kršitve časovno ujemata. Absolutni rok za vložitev izredne odpovedi zaradi neizpolnitve delodajalca je pa 6 mesecev od nastanka kršitve (oz. kot že rečeno se bi v vašem primeru se ta dan ujemal tudi z dnem ugotovitve nastale kršitve).

Sami ste pri svojem izračunu upoštevali hipotetični primer neizpolnitve obveznosti delodajalca, da Vam delodajalec dva meseca (torej februarja in marca) plačuje bistveno zmanjšano plačilo za delo. Za aplikacijo take zakonske določbe, je torej potrebno, da vam delodajalec v navedenem obdobju dveh mesecev izplača plačo, ki pa je bistveno zmanjšana. V kolikor pa Vam delodajalec plače sploh ne izplača, pa je potrebno upoštevati, da je razlog za izredno odpoved s strani delodajalca podan šele, če vam po preteku treh zaporednih mesecev plače ne izplača ali če vam plače ne izplača trikrat v obdobju šestih mesecev. Za podajo izredne odpovedi mora dosledno biti izpolnjen kateri izmed zgoraj navedenih razlogov.

Kar se pa tiče glede vprašanja relevantnega trenutka, naj pojasnimo, da je delodajalec delavcu dolžan izplačati plačo do konca plačilnega dne na običajnem izplačilnem mestu. Skladno z navedenim, lahko ugotovljen razlog oziroma kršitev (ob izpolnitvi navedenih časovnih obdobij – dveh oz. treh oz. šestih mesecev) uveljavljate naslednji dan po izteku plačilnega dne. Po izteku plačilnega dne ste namreč Vi kot delavec lahko zagotovo prepričani, da delodajalec svoje zakonske obveznosti izplačila plačila za delo ni izpolnil in se vsled navedenega ta trenutek šteje, kot trenutek seznanitve z razlogi za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi.

Nenazadnje naj Vam še pojasnimo, da imate kot delavec pravico kadarkoli redno odpovedati pogodbo o zaposlitvi, brez obrazložitve, ob tem pa ste dolžni upoštevati zakonsko oziroma pogodbeno določen odpovedni rok. Če torej želite odpovedati pogodbo o zaposlitvi, torej o nameravani odpovedi pisno obvestite delodajalca, sklenjena pogodba o zaposlitvi bo nato prenehala veljati s potekom zakonskega oziroma pogodbeno dogovorjenega odpovednega roka. Vendar pa v takem primeru nimate pravice do odpravnine.

Kar se pa tiče drugega postavljenega vprašanja, pa velja, da starejši delavci na podlagi ZDR uživajo posebno pravno varstvo pred odpovedjo iz poslovnega razloga. ZDR namreč v 114. členu določa, da delodajalec starejšemu delavcu ne sme brez njegovega pisnega soglasja odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, razen če mu je zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve minimalnih pogojev za starostno pokojnino.

Odpoved pogodbe o zaposlitvi delavcu, ki ima status starejšega delavca, je iz poslovnega razloga torej možna samo:

1. s soglasjem delavca, pri čemer mora biti njegova izjava volje podana v pisni obliki;

2. če starejši delavec že izpolnjuje minimalne pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine, pri čemer so minimalni pogoji določeni v 36. členu Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (v nadaljevanju ZPIZ-1);

3. pod pogojem, da bi starejši delavec v času uživanja zagotovljene pravice do denarnega nadomestila iz zavarovanja za primer brezposelnosti po 18. v zvezi s 25. členom Zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti (v nadaljevanju ZZZPB) izpolnil minimalne pogoje za pridobitev pravice do starostne pokojnine.

Po mnenju Inšpektorata Republike Slovenije za delo, mora soglasje starejši delavec podati tudi v primeru, ko sicer ne izpolnjuje minimalnih pogojev neposredno po 36. členu ZPIZ-1, izpolnjuje pa jih, če bi uveljavljal (kar je zgolj njegova volja) zniževanje pogojev starosti zaradi otrok. Prvi odstavek 114. člena ZDR namreč izrecno določa posebno pravno varstvo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi starejšemu delavcu do izpolnitve minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, uveljavljanje znižanja starostne meje pa je kot osebna okoliščina prepuščeno starejšemu delavcu kot zavarovancu.

Glede na navedeno bi delodajalec delavcu iz vprašanja torej lahko odpovedal pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga samo z njegovim pisnim soglasjem. Ob tem pa bi ga seveda moral tudi opozoriti na dejstvo, da soglasje starejšega delavca k odpovedi v skladu z ZZZPB pomeni razlog za odklonitev pravice do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti, saj bi šlo v takem primeru za sporazumno razveljavitev pogodbe o zaposlitvi.

Če povzamemo navedeno, v kolikor bo delavec sam podal odpoved pogodbe o zaposlitvi oziroma bo prišlo do sporazumnega prenehanja le-te, bo posledično tudi izgubil pravico do denarnega nadomestila za čas brezposelnosti. Delodajalec samovoljno oziroma enostransko sklenjene pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga starejšemu delavcu ne more odpovedati, saj so kot že rečeno na podlagi ZDR-ja starejši delavci do izpolnitve minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, obravnavani kot zaščitena kategorija delavcev. Vsled navedenega predlagamo, da delavec ne sprejme predlagane sporazumne odpovedi pogodbe o zaposlitvi.
_________________
www.google.si
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    PC POWER MIX Seznam forumov -> POVEZAVE DELO / ZAKONI Časovni pas GMT
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
    Darkness 1.2 template by Griffin
Copyright © 2003-2004 Griffin Webpages; All rights reserved