trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 08 Jul 2009 07:32 Naslov sporočila: Kdaj vas ne smejo odpustiti / služba |
|
|
Z A K O N O DELOVNIH RAZMERJIH (ZDR)-VSE
Zakon o delovnih razmerjih vas v določenih primerih ščiti pred odpovedjo delovnega razmerja s strani delodajalca.
Po zakonu se kot neutemeljeni razlogi za redno odpoved pogodbe o zaposlitvi štejejo:
1. začasna odsotnost z dela zaradi nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe ali nege družinskih članov po predpisih o zdravstvenem zavarovanju
2. začasna odsotnost z dela zaradi nege družinskih članov po predpisih o zdravstvenem zavarovanju
3. začasna odsotnost z dela zaradi izrabe starševskega dopusta po predpisih o starševstvu
4. vložitev tožbe ali udeležba v postopku zoper delodajalca zaradi zatrjevanja kršitev pogodbenih in drugih obveznosti iz delovnega razmerja pred arbitražnimi, sodnimi ali upravnimi organi
5. članstvo v sindikatu
6. udeležba v sindikalnih dejavnostih izven delovnega časa
7. udeležba v sindikalnih dejavnostih med delovnim časom v dogovoru z delodajalcem
8. udeležba v stavki, organizirani v skladu z zakonom in stavkovnimi pravili
9. kandidatura za funkcijo delavskega predstavnika in sedanje ali preteklo opravljanje te funkcije
10. rasa, barva kože, spol, starost, invalidnost, zakonski stan, družinske obveznosti, nosečnost, versko in politično prepričanje, nacionalno ali socialno poreklo.
Za določene zaposlene pa velja še posebno pravno varstvo pred odpovedjo, vendar ne v primerih uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.
Če ste ali boste starši:
Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delavki v času nosečnosti ter ves čas, ko doji otroka, in staršem, v času, ko izrabljajo starševski dopust v obliki polne odsotnosti z dela.
Če delodajalec takrat, ko izreče odpoved ne ve za nosečnost delavke, velja posebno pravno varstvo pred odpovedjo, če delavka takoj oziroma v primeru ovir, ki niso nastale po njeni krivdi, takoj po prenehanju le-teh, obvesti delodajalca o svoji nosečnosti, kar dokazuje s predložitvijo zdravniškega potrdila.
Ne glede na to pa delodajalec lahko odpove pogodbo o zaposlitvi in delavcu lahko preneha delovno razmerje, po predhodnem soglasju inšpektorja za delo, če so podani razlogi za izredno odpoved ali zaradi uvedbe postopka za prenehanje delodajalca.
Če ste odsotni z dela zaradi bolezni ali invalidi:
Delavcu, ki mu je odpovedana pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali iz razloga nesposobnosti in je ob poteku odpovednega roka odsoten z dela zaradi začasne nezmožnosti za delo zaradi bolezni ali poškodbe, preneha delovno razmerje z dnem ugotovitve zdravstvene zmožnosti za delo, najkasneje pa s potekom šestih mesecev po izteku odpovednega roka.
Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi delovnemu invalidu zaradi ugotovljene invalidnosti II. ali III. kategorije ali iz poslovnega razloga, razen če mu ni možno zagotoviti drugega ustreznega dela ali dela s krajšim delovnim časom v skladu s predpisi o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Če ste starejši delavec ali delavka:
Delodajalec ne sme starejšemu delavcu brez njegovega pisnega soglasja odpovedati pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga, dokler delavec ne izpolni minimalnih pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine, razen če mu ni zagotovljena pravica do denarnega nadomestila iz naslova zavarovanja za primer brezposelnosti do izpolnitve minimalnih pogojev za starostno pokojnino.
Če ste predstavnik delavcev:
Delodajalec ne sme odpovedati pogodbe o zaposlitvi:
- članu sveta delavcev, delavskemu zaupniku, članu nadzornega sveta, ki predstavlja delavce, predstavniku delavcev v svetu zavoda
- ter imenovanemu ali voljenemu sindikalnemu zaupniku, brez soglasja organa, katerega član je, ali sindikata, če ravna v skladu z zakonom, kolektivno pogodbo in pogodbo o zaposlitvi, razen če v primeru poslovnega razloga odkloni ponujeno ustrezno zaposlitev ali če gre za odpoved v postopku prenehanja delodajalca.
Varstvo pred odpovedjo za te osebe traja ves čas opravljanja njihove funkcije in še eno leto po njenem prenehanju.
Če je posameznemu delavcu zaradi njegovega statusa zagotovljeno večkratno varstvo pred odpovedjo, velja močnejše pravno varstvo.
_________________ www.google.si
Nazadnje urejal/a trot 08 Jul 2009 07:41; skupaj popravljeno 1 krat |
|