Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 01 Jul 2008 05:39 Naslov sporočila: ZAČIMBE/OPIS |
|
|
ZAČIMBE
|
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:12 Naslov sporočila: |
|
|
Rožmarin
Rožmarin izvira s sredozemskih gričev, predvsem Portugalske in jugozahodne Španije. Zanimiv je izvor imena. Latinsko ros maris pomeni morska solza, tako se imenuje zaradi solzam podobne oblike kapljic, ki jih na rastline ob morju razprši veter. V številnih deželah je rožmarin veljal za sveto zelišče. Grki so verjeli, da se bogovi bolj razveselijo rožmarinovega kakor zlatega venca. Rožmarin so posvetili Afroditi, grški boginji ljubezni. Ponekod še dandanes na poročni dan na vrt potaknejo rožmarinovo vejico. Če vzbrsti, je to obet za harmoničen zakon. Ločimo pokončne in plazeče sorte rožmarina z modrimi rožnatimi ali belimi cvetovi, ki pa se po okusu in aromi skorajda ne razlikujejo. Rožmarin je nekoliko grenkega, trpkega in aromatičnega okusa, ki spominja na smolo, vonj pa je izrazit in zelo prijeten. Če ga želimo posaditi na domači vrt, nam bo spomladi ali jeseni najlažje uspelo z 20 do 30 centimetri dolgimi potaknjenci, ali pa spomladi enostavno kupimo sadike. Rožmarin je nezahtevna rastlina, ki dobro prenese tudi poletne suše. Uspešno ga lahko gojimo v cvetličnem lončku na okenski polici v domači kuhinji. Spomladi lonček preselimo na balkon ali na zunanjo stran okna, jeseni pa ga znova preselimo v notranjost. Sveže rožmarinove vejice prodajajo tudi na živilskih tržnicah, v hladilniku ali vtaknjene v kozarec vode jih lahko hranim tudi več kot dva tedna. Na daljši rok pa shranjujemo posušenega, odlično se ohrani v (olivnem) olju, sveže vejice ali vršičke pa lahko tudi zamrznemo. Rožmarin ima močan in prodoren vonj, ki se ne ublaži niti z dolgim kuhanjem, zato ga uporabljajte v majhnih količinah za ribe, svinjino in jagnjetino, v omakah in marinadah, dopolni okus tudi enolončnicam, juham, pečenemu krompirju in rižu. Ponekod dodajajo nekaj lističev v jajčne jedi. Je zelišče za zeliščno maslo, zeliščni kis in olje. Cvetove ponekod potresejo na solate in jih kristalizirajo v sladkorju za okras slaščic. Lističe dodajajo za aromatiziranje vinu, zeliščnim likerjem in digestivom.
Namaz iz polenovke z rožmarinom
Potrebujemo: 30 dag kuhane in očiščene polenovke, 10 dag oljčnega olja, 2 stroka česna, 1 žličko svežega ter nasekljanega rožmarina, sol, sveže mlet poper in malo sladke smetane.
Polenovki odstranite kosti in jo zmeljite v mešalniku ter dodajte na oljčnem olju rahlo popražen česen, rožmarin, sol, poper, in malo sladke smetane, da bo namaz bolj mazav. Vse skupaj dobro premešajte in postrezite s svežim črnim kruhom ali toastom.
Piščančji file s slanino in rožmarinom
Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag piščančjega fileja brez kosti, 8 tanjših rezin mesnate slanine, 8 svežih vršičkov rožmarina in sol.
Piščančje fileje narežite na 8 medaljončkov, na vsakega položite en vršiček rožmarina in okrog vsakega posebej ovijte v rezino slanine. Medaljončke specite ne žaru ali v ponvi in takoj postrezite s poljubnim krompirjem in vašo najljubšo solato.
Osličev file v omaki z rožmarinom in česnom
Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg osličevih filejev, 5 strokov česna, 5 žlic oljčnega olja, sol, 1 žlico svežega ter narezanega rožmarina in 2,5 dl homogenizirane sladke smetane.
Osličeve fileje posolite, potresite z rožmarinom in jih opecite na oljčnem olju ter opečene zlagajte na krožnik. Na preostalem olju rahlo prepražite strt česen in zalijte s smetano. V omako dodajte opečene osličeve fileje, dušite še 10 minut ter postrezite s krompirjevim pirejem ali zelenjavo z žara.
Pomarančni sorbet z rožmarinom
Potrebujemo: 4 dl sveže stisnjenega pomarančnega soka, sveže iztisnjen sok ene limone, 15 dag sladkorja, 1 veliko vejico svežega rožmarina in 1 beljak.
Sladkor skuhajte v enem decilitru vode skupaj z vejico rožmarina in ohladite. Primešajte pomarančni in limonin sok, nalijte v model in zamrznite. Maso občasno premešajte in ko začne kristalizirati, primešajte še sneg iz beljaka. Sorbet je izboljšana granita in je postal obvezna točka klasičnega francoskega menija. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:14 Naslov sporočila: |
|
|
Peteršilj
Peteršilj je eden najizrazitejših naravnih tonikov, se pravi poživil, z njim so včasih hranili celo dirkalne konje, da bi bili hitrejši. Peteršilj je doma iz vzhodnega Sredozemlja, spoštovali pa so ga že stari Grki in Rimljani. Grki so ga sejali na meje svojih vrtov in s peteršiljevim vencem okronali zmagovalce športnih iger. Rimljani so ga posadili na glavo zaslužnim bojevnikom in atletskim junakom. Grki sicer peteršilja v kuhinji niso uporabljali, Rimljani pa. Karel Veliki je oboževal sir, začinjen s peteršiljem, zmagoslavni pohod peteršilja v kuhinjo pa se je začel malo kasneje. Danes je peteršilj obvezna začimba v vsaki kuhinji. Obstajajo različne vrste: kodrasti peteršilj (P. crispum), peteršilj z gladkimi listi (P. sativum), italijanski (ali francoski) peteršilj močnejšega vonja (P. crispum var. neapolitanum), kakor tudi koreninski (hamburški) peteršilj (P. crispum var. tuberosum). Peteršilj je na voljo vse leto, tudi pozimi, ko k nam prihaja iz rastlinjakov. Najboljši je seveda domač z vrta, ker je povsem svež in brez škropiv, ampak ko ni druge možnosti, ga tudi kupimo, le da so listi sveže zeleni, neoveli in čim čistejši. Koreni peteršilja pa morajo biti čvrsti in brez temnejših peg. V hladilniku se peteršilj ohrani nekaj dni, liste pa lahko tudi sušimo ali zamrznemo, a del arome pri tem peteršilj izgubi. V kuhinji uporabljamo liste, stebla, ki so prav tako aromatična kot listi, in korenine. Liste uporabljamo presne ali pa jih v jed dodamo čisto na koncu kuhanja. Peteršilj s kodrastimi listi je lep za okras, tisti z gladkimi listi pa boljšega okusa. Presne liste dodajamo solatam, z drobno sesekljanimi potresemo sendviče, jajčne jedi, zelenjavne juhe, ribe in kuhan krompir, dodajamo jih tudi majonezi in mnogim klasičnim omakam. Kuhan peteršilj izboljša okus drugih zelišč, vendar ga dodajamo ob koncu kuhanja. Korenino dajemo v juhe in omake, presno pa nastrgamo tudi v solate. Skratka brez peteršilja nam živeti ni, tudi kar se njegovih zdravilnih učinkov tiče.
Peteršiljev namaz
Potrebujemo: 10 dag pretlačene skute, 10 dag kisle smetane, 5 dag svežih in sesekljanih peteršiljevih listov, sol in sveže mleti poper.
Pretlačeno skuto in kislo smetano zmešajte, dodajte sesekljan peteršilj in začinite. Dobro zmešajte in dobili ste zelo osvežilen namaz, ki se odlično poda vsem vrstam pečenega mesa in rib.
Telečji krpačo s peteršiljem
Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag skrbno očiščenega telečjega fileja, 2 stroka česna, 2 žlici nastrganega parmezana, 3 žlice limonovega soka, 3 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, sol, sveže mleti poper in 1 šopek svežega peteršilja.
Telečji file zavijte v prozorno folijo in ga dajte za dve uri v zamrzovalnik, da ga boste lahko lepo na tanko rezali. Meso narežite z ostrim nožem ali strojem na tanke rezine in jih nalagajte eno poleg druge. Mesne rezine solite in popoprajte, posujte s sesekljanim česnom, parmezanom in grobo nasekljanim peteršiljem. Oljčno olje zmešajte z limonovim sokom in s tem pokapljajte meso ter takoj postrezite.
Peteršiljeva juha
Za 4 osebe potrebujemo: 10 dag pora, 30 dag peteršiljevih korenin, 25 dag krompirja, 1,2 l mesne juhe ali vode, 2 žlici olja, 1 žlico moke, 1 strt strok česna, 1 dl sladke smetane, sol, sveže mleti poper in malo sesekljanega peteršilja.
Na olju prepražite očiščen in na kolobarje narezan por, dobro očiščene in na kolobarje narezane peteršiljeve korenine ter na kocke narezan olupljen krompir. Pomokajte, zalijte z juho, začinite in kuhajte, da se por, peteršilj in krompir zmehčajo. Nazadnje zalijte še s sladko smetano, prevrite in postrezite s sesekljanim peteršiljem.
Ribji fileji v peteršiljevi omaki
Za 4 osebe potrebujemo: 80 dag ribjih filejev (škarpene, osliča, brancina,…), 2 žlici oljčnega olja, 3 mlade čebulice, 2 šopa peteršiljevih listov, 1 strok česna, 5 žlic ribje juhe ali vode, 2 žlici pinjol, 10 dag paradižnikov češnjevcev, 1 žlico limonovega soka, sol.
Na štedilnik postavite ponev in v njej segrejte oljčno olje. Ribje fileje solite in popoprajte ter jih na vročem olju z obeh strani opecite. Zložite jih na krožnik in postavite v na 70 stopinj Celzija ogreto pečico. Na preostalem olju prepražite pinjole, dodajte na kolobarje narezano čebulo in česen ter pražite še nekaj minut. Dodajte še sesekljan peteršilj in ribjo juho ter vse skupaj počasi dušite še nekaj minut. Tako pripravljeno omako zmiksajte v mikserju in jo začinite s soljo, poprom ter limonovim sokom. Ribje fileje preložite na krožnike, jih prelijte z omako in obložite z opranim ter na četrtine narezanimi paradižniki. Zraven se zelo prileže kuhan slan krompir. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:15 Naslov sporočila: |
|
|
Bučno olje
Bučno olje pridobivamo iz buč, ki so prišle v Evropo po odkritju Amerike. Pridobivamo ga iz semena, ki je obdano z lupino. Najboljše olje je iz štajerske buče imenovane tudi Cucurbita pepo var. styrriaca.
Semena vsebujejo veliko rastlinskih beljakovin in nenasičenih maščobnih kislin. Olje vsebuje skoraj 80 odstotkov nenasičenih maščobnih kislin. Največ je linolenske. Kvalitetno olje vsebuje skoraj 60 odstotkov te esencialne maščobne kisline. Bučna olja vsebujejo veliko beljakovin, katerih redka aminokislina kukurbitin ima posebno ugodne učinke, saj preprečuje rast prostatne žleze. Tako bučno olje (poleg konopljinega in lanenega) spada med hranilno najbogatejša olja. Esencialne omega 3 maščobne kisline, ki jih bučno olje vsebuje v visokem deležu, varujejo organizem pred vnetji, krepijo imunski sistem, varujejo srce in ožilje, znižujejo raven trigliceridov in povečujejo raven dobrega holesterola. Bučno olje deluje spodbudno na ves organizem, na kosti, mišice, sklepe in kožo. Kupujmo štajersko ali prekmursko bučno olje ali pa, kar je v današnjem času novost, ekstra deviško bučno olje, ki je prav tako, kot štajersko ali prekmursko plod slovenskega znanja. O njegovi kakovosti pa vse pove cena. Uporabljamo ga kot solatno olje, in pa kot začimbo pri pripravi riža, krompirja, omak, juh in kolačev. Zaradi svoje sestave ne prenese prav visoke temperature, zato ga ne uporabljamo za peko, ampak ga dodajamo toplim jedem, pri koncu.
Skutni namaz z zelišči in bučnim oljem
Potrebujemo: 25 dag skute, čajno žličko bučnega olja, sol, peteršilj, česen, čebulo, luštrek, krešo, sol, sveže mlet poper ter nekaj kapljic limoninega soka.
Skuto pretlačite, dodajte bučno olje, za dve žlici sesekljanih zelišč, solite in popoprajte po okusu, pokapljajte z limoninim sokom ter vse skupaj dobro premešajte.
Kremna cvetačna juha z bučnim oljem
Za 4 osebe potrebujemo: 3 žlice masla, 1 manjšo sesekljano čebulo, 50 dag cvetače, 1 žlico moke, 1 l goveje juhe, 0,5 dl sladke smetane, sol in 2 žlici bučnega olja.
V kozici stopite maslo, dodajte sesekljano čebulo in pražite, da porumeni. Dodajte očiščeno in na kocke narezano cvetačo ter jo malo prepražite. Pomokajte, dobro premešajte in zalijte z govejo juho. Kuhajte toliko časa, da se cvetača zmehča. S paličnim mešalnikom juho zmiksajte, dodajte sladko smetano in solite po okusu. Tako pripravljeno juho prevrite in postrezite pokapano z bučnim oljem.
Listnata solata s prelivom iz krompirja in bučnega olja
Za 4 osebe potrebujemo: 8 rezin opečene slanine, 2 srednje velika krompirja, 2 dl mesne juhe, 2 žlici balzamičnega kisa, 3 žlice jabolčnega kisa, 4 žlice bučnega olja, 60 dag listnatih solat (motovilca, berivke, radiča, rukole, mlade špinače…), sol in sveže mlet poper.
Slanino z obeh strani popecite na ponvi, da postane povsem hrustljava. Krompir olupite, ga narežite na čisto majhne kockice in ga skuhajte v juhi, ki ste ji dodali balzamični kis. Kuhanega ohladite in ga začinite z jabolčnim kisom, bučnim oljem oljem, soljo in poprom. Preliv dobro premešajte in ga prelijte preko očiščene mešanice solat, potresite z zdrobljeno slanino ter takoj postrezite.
Vanilijev kremni sladoled z bučnim oljem
Potrebujemo: 2 jajci, 5 rumenjakov, 20 dag sladkorja, 2 vrečki vanilijevega sladkorja, 2 lista želatine, 0,5 l sladke smetane in nekaj žlic bučnega olja.
Jajci, rumenjake, sladkor in vanilijev sladkor stepajte v kotličku nad soparo, dokler zmes dobro ne naraste in se zgosti. Kremo odstavite, primešajte v vodi namočeno želatino in jo na ledu stepajte, dokler se ne ohladi. Primešajte stepeno sladko smetano, nalijte v model in zamrznite. Tako pripravljen sladoled poljubno oblikujte in ga prelijte z bučnim oljem ter takoj postrezite. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:19 Naslov sporočila: |
|
|
Indijski oreščki
Indijski oreščki so pravzaprav semena zelo nenavadnega sadeža drevesa imenovanega cashew tree (akažujevo drevo), ki je sestavljen iz akažujevega jabolka in ukrivljenega prirastka na koncu sadeža imenovanega akažujev orešček. Ko jabolko dozori, je lesketajoče se rumene barve. Po dozoritvi je obstojno le 24 ur, nato se mehko meso sadeža pokvari. Prav zaradi slabe obstojnosti jabolko ni tržno zanimivo, je pa zelo priljubljeno pri domačinih. Akažu oreh je zrel, ko jabolko samo odpade. Znotraj trde lupine se skriva ukrivljen orešček z notranjo tekočino in prevlečen s tanko rjavo kožico. Slasten akažu imenovan tudi indijski orešček je priljubljen v vseh bogatejših državah, priskrbljen pa iz revnejših držav in je soroden mangu ter pistaciji. Z luščenjem indijskih oreščkov se žal ne moremo zabavati, ker vse oluščijo že tam, kjer jih oberejo. Pravzaprav luščenje ni prav posebna zabava, saj je v trdi lupini oreščka strupena oljna tekočina, ki močno draži kožo. Njene strupene sestavine pa na vročini razpadejo v neškodljive, zato oreščke pred luščenjem segrevajo nad ognjem ali v posebnih pečeh. Zato so v prodaji na voljo le oluščeni oreščki. Pri nakupu je treba biti pozoren na čvrstost in barvo oreščkov; čim temnejši in bolj polomljeni so, tem več so prestali in so zato manj kakovostni. Hranimo jih v dobro zaprti posodi na hladnem in temnem mestu, ker se radi navzamejo vlage iz zraka. Indijski oreščki so z nekaj zadržanosti odličen sadež, zaradi kombinacije sestavin so le malo težje prebavljivi in v večjih količinah povzročajo napenjanje in podobna nelagodja. Indijski oreščki so odličen dodatek tako zelenjavnim kot mesnim jedem. Nežen in mehek okus se sijajno dopolnjuje tako z jagnjetino in perutnino kot s krompirjem, rumeno bučo in čokolado. V domovini oreščkov pa iz zmletih in v vodi namočenih pridobivajo celo alkoholno pijačo.
Mlačne puranje prsi z indijskimi oreščki na sveži rukoli
Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag puranjih prsi, malo olja, 20 dag rukole, 30 dag paradižnika češnjevca, 8 dag indijskih oreščkov, 4 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, 3 žlice balzamičnega kisa, sol in sveže mleti poper.
Puranje prsi začinite s soljo in poprom ter jih na vročem olju v pokriti posodi specite in ohladite na 40 stopinj Celzija. Rukolo očistite, operite in dobro odcedite, zložite jo na velik ovalen krožnik in posujte s četrtinami češnjevca. Pokapajte z oljčnim oljem in balzamičnim kisom ter solite in popoprajte. Solato obložite z rezinami puranjih prsi, potresite s sesekljanimi indijskimi oreščki in takoj postrezite, najbolje s svežim kruhom.
Lososov file s pestom iz peteršilja in indijskih oreščkov
Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg lososovega fileja, lahko tudi morskega psa, tune ali druge ribe, olje, 15 dag svežega peteršilja, 5 žlic indijskih oreščkov, ekstra deviško oljčno olje, 6 žlic parmezana, sol in sveže mleti poper.
Lososov file narežite na rezine, solite in jih z obeh strani specite na vročem olju. Medtem v električnem mešalniku (ali možnarju) zmeljite indijske oreščke in grobo nasekljan peteršilj, dodajte nariban parmezan in prilijte toliko ekstra deviškega oljčnega olja, da dobite gladko, kremasto omako. Po okusu jo solite in popoprajte ter jo prelijte preko pečenih lososovih filejev in postrezite s kuhanim ali pire krompirjem.
Solata z indijskimi oreščki in še čim
Za 4 osebe potrebujemo: 2 žlici olja, 2 stroka česna, 4 rezine kruha, 1 glavo mehke zelene solate, 6 sardelnih filejev, 5 žlic sesekljanih indijskih oreščkov, 3 dag naribanega parmezana, 2 rumenjaka, 3 žlice limoninega soka, 1 žlico vode, 4 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, sol in sveže mleti poper.
Olje vlijte v posodico, vanj strite česen in pustite stati pol ure. Precedite, vlijte na ponev in na njem prepražite na kocke narezan kruh. V posodo za solato dajte oprano in natrgano zeleno solato, jo potresite s kruhovimi kockami, sesekljanimi sardelami sesekljanimi indijskimi oreščki in parmezanom. Rumenjakoma primešajte limonin sok, vodo, oljčno olje, sol in poper ter z vsem skupaj prelijte solato, premešajte in takoj ponudite. Solati lahko dodate tudi popečene tanke rezine purana, rukolo ali paradižnik.
Vanilijev kremni sladoled z indijskimi oreščki
Potrebujemo: 2 jajci, 5 rumenjakov, 20 dag sladkorja, 2 vrečki vanilijevega sladkorja, 2 lista želatine, 0,5 l sladke smetane in 3 žlice sesekljanih indijskih oreščkov.
Jajci, rumenjake, sladkor in vanilijev sladkor stepajte v kotličku nad soparo, dokler zmes dobro ne naraste in se zgosti. Kremo odstavite, primešajte v vodi namočeno želatino in jo na ledu stepajte, dokler se ne ohladi. Primešajte stepeno sladko smetano in sesekljane indijske oreščke, nalijte v model in zamrznite. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:20 Naslov sporočila: |
|
|
Fižol
Za fižol bi marsikdo rekel, da je to preprosta, nezahtevna in vsakdanja zelenjava. Domovina te prastare rastline je Srednja oziroma Južna Amerika. V Mehiki so ga jedli že pred več kot 9000 leti, v Evropo pa je prišel v 16. stoletju. Zrnje fižola je lahko različnih oblik ter bele, rumene, rdeče, rjave, črne barve in v vseh mogočih progastih kombinacijah omenjenih barv, pa morda še kakšne povrhu. Zrnje fižola sicer slovi kot težja, »vetrovna« hrana, vendar samovoljni napuh, ki mu ga pripisujemo, ni povsem upravičen. S pozornejšo pripravo se temu lahko izognemo in spremenimo fižol v ustvarjalno hrano. Fižol pred kuhanjem namočimo, vodo, v kateri se je namakal, odlijemo in tudi med kuhanjem vodo nekajkrat zamenjamo, lahko pa dodamo tudi začimbe, ki dobro vplivajo na prebavo (lovorov list, koper, ingver ali kumino), da se izognemo prebavnim težavam. Seveda to početje ni nujno za vse sorte fižola, predvsem ne za novejše. Od bolj eksotičnih vrst fižola sta pri nas v prodaji zmerno pogosta fižola mung in adzuki, ki se skoraj vedno zamenjujeta za rdečo in zeleno sojo, druge vrste pa so redkeje prodajana dobrina. Pri nakupu naj bo zrnje lepo napeto, kakršne koli barve in oblike je že, brez zlomljenih delov. Kakovost se najlepše razgali, ko ga namočimo: takrat se fižol slabše kakovosti ne napne enakomerno, pokaže temne in plesnive dele ter še kako drugače da vedeti, naj naslednjič kupimo kaj boljšega. Hranimo ga v dobro zaprtih kozarcih, kjer se lahko ohrani leta dolgo. Fižol lahko pripravimo kot prilogo, solato, ali samostojno jed, lahko v enolončnici s testeninami in zelenjavo.
Namaz iz fižola in kaper
Potrebujemo: 20 dag kuhanega belega fižola, 2 žlici kaper, 1 žlico sveže sesekljanega peteršilja, 3 žlice najboljšega oljčnega olja, 1 žlico limoninega soka, sol in sveže mlet poper.
Vse sestavine skupaj spirirajte v električnem mešalniku, solite in popoprajte po okusu ter postrezite s toastom in svežo oprano rukolo.
Testeninska solata s fižolom, mozzarelo in slanino
Za 4 osebe potrebujemo: 25 dag najljubših testenin, 40 dag kuhanega fižola, 20 dag mozzarele, 10 dag mesnate slanine, 4 žlice kisle smetane, 3 žlice pehtranovega kisa, 3 žlice vode, 2 žlici sesekljane rukole, sol in sveže mlet poper.
Svoje najljubše testenine skuhajte v slanem kropu, jih odcedite in ohladite. Slanino narežite na trakove ter jo na ponvi prepražite, da postane hrustljava. Ohlajenim testeninam dodajte kuhan fižol, mozzarelo ter prepraženo slanino. Začinite s kislo smetano, kisom, vodo, rukolo, soljo in poprom, dobro premešajte ter postrezite. Solato lahko shranite tudi za dan ali dva v hladilniku.
Fižol z jurčki
Za 3 osebe potrebujemo: 0,5 kg kuhanega belega fižola, 20 dag jurčkov ali kakšnih drugih gob, 1 čebulo, 2 žlici olja sol, poper, peteršilj, 3 stroke česna in 1 dl sladke smetane.
Na olju prepražite čebulo, toliko, da porumeni. Dodajte narezane jurčke, malo popražite in začinite s soljo, poprom, peteršiljem in česnom. Dodajte še kuhan fižol in sladko smetano, dušite še nekaj minut in postrezite.
Piščančji ragu s fižolom in kozicami
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg piščančjega fileja brez kosti, 1 sesekljano čebulo, 3 žlice masla, 30 dag kuhanega belega fižola, 1 žličko moke, 1 dl suhega belega vina, 1 dl kokošje juhe, 15 dag izluščenih kozic, 0,5 dl sladke smetane, sol, 1 žličko sesekljanega kopra.
Piščančji file narežite na manjše kose ter ga solite. V kozici razpustite maslo in na njem prepražite sesekljano čebulo, da postekleni. Dodajte kose piščanca, jih prepražite, pomokajte ter zalijte z vinom in juho. Pokrijte in dušite 10 minut. Dodajte kozice, fižol in sladko smetano ter dušite še 10 minut. Po potrebi solite, posujte s sesekljanim koprom ter takoj postrezite. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:35 Naslov sporočila: |
|
|
Meta
Po grški mitologiji je bila Menta nimfa, ki jo je zaljubljeni bog podzemlja Pluto, potem ko mu je prišla na sled ljubosumna žena, spremenil v opojno dišečo rastlino.
[Povečaj]
Že v drugi polovici 19. stoletja so jo zaradi mentola pridelovali kot industrijsko rastlino. Danes so največje pridelovalke ZDA, Anglija, Nemčija in nekatere vzhodnoevropske države. Iz nje destilirajo eterično olje, ki ga uporabljajo v zdravilne namene, v kozmetični in živilski industriji. Vsebuje veliko eteričnega olja in mentol, zato deluje osvežilno. Sicer pa obstaja danes več kot 600 vrst mete in število se z novimi hibridi še povečuje, vendar je pri nas poprova meta najbolj razširjena. Zaradi medsebojnega križanja jih je pogosto težko natančno ločiti in poimenovati, zato jih najraje izbirajmo po vonju, kuharji pa jih ponavadi delimo le na poprove, katerih stebla in spodnji deli listov so rdeče do skoraj črne barve, in na klasnate, ki imajo za razliko od poprovih bolj nagubane in kosmate liste. Najpogostejše vrste mete pri nas so poprova, dlakava, jabolčna, črna in gorska meta, ki ponavadi raste samoniklo. Najbolje jo je gojiti doma, čeprav je na voljo tudi v trgovinah in na tržnicah. V kozarcu vode ali v hladilniku se ohrani dva do tri dni, lahko pa jo tudi zamrznemo ali posušimo, čeprav slednja precej spremeni okus. Sveža meta je odličen okras za razne jedi in tudi osvežilec daha. V slovenski kuhinji jo uporabljamo v poticah in drugem pecivu, redkeje pa kot dodatek jedem, čeprav jo lahko dodajamo surovo ali kuhamo zraven mesnih jedi, rib, omak, juh in solat. Obogati paradižnikove in druge cocktaile, sadne in zelenjavne solate, skuto in mesne nadeve. Listki mete kot dekoracija jedi in slaščic so postali že klasika. V Maroku in Alžiriji je vroč metin čaj prava nacionalna pijača. Je pa tudi rastlina za odišavljenje kisa, olja in žganja.
Račje prsi z mandarinami in meto
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg račjih prsi, sol, ingver, maslo, malo pomarančne lupine, 2 dl sveže stisnjenega mandarininega soka, 1 žlico sveže sesekljane mete, 1 žlico moke in 1 dl piščančje juhe ali vode.
Račje prsi natrite s soljo in ingverjem. Na maslu jih z obeh strani hrustljavo zapecite, zalijte z mandarininim sokom, dodajte malo pomarančne lupinice in meto, pokrijte ter dušite še 20 minut. Zgostite s podmetom, ki ga napravite iz moke in piščančje juhe, dobro prevrite in po potrebi še dosolite. Prsi narežite na rezine, jih prelijte z omako in postrezite z zdrobovimi cmoki ali pire krompirjem.
Solata z metino-krompirjevim prelivom
Za 4 osebe potrebujemo: 8 rezin opečene slanine, 2 srednje velika krompirja, 1 dl mesne juhe, 2 žlici balzamičnega kisa, 3 žlice jabolčnega kisa, 3 žlice oljčnega olja, 20 lističev sesekljane mete, 60 dag poljubne solate (zelene, radiča, motovilca ...), sol in sveže mlet poper.
Slanino z obeh strani popecite v ponvi, da postane povsem hrustljava. Krompir olupite, ga narežite na čisto majhne kockice in ga skuhajte v juhi, ki ste ji dodali balzamični kis. Kuhanega s tekočino vred ohladite in ga začinite z jabolčnim kisom, oljčnim oljem, meto, soljo in poprom. Preliv dobro premešajte in ga prelijte prek očiščene in oprane poljubne solate. Potresite s zdrobljeno slanino in takoj postrezite.
Metin sorbet
Potrebujemo: 15 dag sladkorja, 1,5 dl vode, 1,5 dl sveže stisnjenega limetinega soka, 30 lističev mete in 1 jajčni beljak.
Iz sladkorja in vode skuhajte sirup in ga ohladite. Dodajte limetin sok, ki ste ga zmiksali skupaj z metinimi lističi ter odcedili in sneg iz beljaka. Tako pripravljeno zmes v strojčku za pripravo sladoleda ali v ploskem modelu med občasnim mešanjem pustite zmrzniti v zamrzovalniku. Postrezite v širokem kozarcu in okrasite z rezinami limete ter metinimi lističi.
S sirom in meto polnjene breskve
Za 4 osebe potrebujemo: 8 olupljenih in prepolovljenih breskev, 10 dag margarine, 20 dag skute, 10 listov mete in 1 zvrhano žlico sladkorja.
Skuto in margarino mešajte, dokler zmes ne postane gladka. Začinite jo z drobno nasekljanimi metinimi listi in sladkorjem. S pomočjo vrečice za brizganje, z nastavkom v obliki zvezde, napolnite breskve in jih okrasite še z metinimi vršički ter postrezite. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:37 Naslov sporočila: |
|
|
Timijan
Timijan je prastaro zelišče, ki raste tudi samoniklo v naravi in ga poznamo tudi pod imenom materina dušica. Njegovo razkuževalno moč so poznali že Egipčani, ki so ga uporabljali za balzamiranje mrtvih. Priljubljen je pri zdravilcih, ki ga cenijo, ker naj bi pospeševal tek in preprečeval napihovanje, poleg tega naj bi bil odličen diuretik. Že rimski učenjak Plinij (1. stol.) pa je trdil, da je enkratno zdravilo za preganjanje mačka. Timijan je večleten grmiček, do 30 centimetrov visok, s številnimi pokončnimi stebelci, ki v spodnjem delu olesenijo. Gladki robovi majhnih ozkih lističev so zavihani navzdol. Lističi so zelene do vijoličaste barve, pri limoninih vrstah tudi sivo ali rumeno obrobljeni, cvetovi pa so drobni roza do temno vijoličasti, redkeje beli in so zbrani v socvetja, podobna klasu. Timijan je prijetnega, močno dišečega vonja in plemenitega, nekoliko grenkega in ostrega okusa. Kot začimbo uporabljamo liste in cvetne vršičke. Najboljši so sveže nabrani listi, ki jih je potrebno čim hitreje porabiti, zato ga je najbolje gojiti doma na vrtu ali pa kar v lončku na okenski polici. Kupljene ali nabrane sveže liste zavijemo v vlažen prtiček in jih za nekaj dni shranimo v hladilniku, primeren je za sušenje; ker posušen za razliko od večine drugih zelišč skoraj ne spremeni okusa. Lahko ga tudi zamrznemo ali vložimo v olje ali kis. Timijan, zlasti po limoni dišeče zvrsti, se odlično poda k ribam, perutnini in h kuhani zelenjavi, nekateri ga dodajajo celo marmeladam in sadnim solatam, drugače pa bodo s timijanom boljši divjačina, jetrca, jetrne paštete in klobase. Uporabite ga za različne nadeve. Ljubi zelenjavo: od stročnic, krompirja, paradižnika, zelene paprike do bučk, še najbolj pa pride do izraza, če z njim začinimo jedi, ki se počasi kuhajo v vinu. S timijan pa se olajša tudi prebavo mastnih jedi.
Piščanec z gorčico in timijanom
Za 5 oseb potrebujemo: 1 piščanca težkega 1,5 kg, 1 žlico gorčice v prahu, 1 žlico sesekljanega timijana, 1 žlico moke, 1dl suhega belega vina, sol in sveže mlet poper.
Piščanca razkosajte in ga solite ter popoprajte po okusu. Z mešalnikom zmešajte gorčico, moko, timijan in vino, da dobite gladko zmes, ki jo s čopičem nanesete na kose piščanca z vseh strani. V pomaščen pekač razporedite kose piščanca in pecite uro in pol na 180 stopinj Celzija. Vmes po potrebi zalivajte z vodo.
Marinirana paprika s feto in timijanom
Za 4 osebe potrebujemo: 2 rdeči in 2 zeleni papriki, 2 žlici oljčnega olja, 4 stroke česna, 4 žlice ekstra deviškega oljčnega olja, 2 žlici kisa, 1 žličko svežih timijanovih lističev, sol, 15 dag feta sira.
Paprike operite, po dolžini narežite na četrtine in jim odstranite semena. V ponvi segrejte oljčno olje in na njem 10 minut pecite papriko na strani, kjer ima olupek. Vzemite jo iz ponve in olupite. Ekstra deviško olje zmešajte s kisom in segrejte. V mešanici 10 minut rahlo pražite papriko skupaj s sesekljanim česnom in timijanom. Solite in pustite, da se ohladi. Feto narežite na 16 kock in vsako kocko ovijte z rezino paprike. Tako nadevane rezine paprik naložite na krožnike in prelijte z marinado ter okrasite z vejico timijana.
Paradižnikova juha s timijanom
Za 4 osebe potrebujemo: 60 dag svežih zrelih paradižnikov, 1 čebulo, 1 steblo stebelne zelene, 1 strok česna, 1 žlico oljčnega olja, 7 dl piščančje juhe ali vode, 1 žličko sesekljanega timijana, sol, sveže mleti poper.
Paradižnike, čebulo, zeleno in česen dajte v naoljeno kozico, pokrijte in na šibkem ognju dušite 40 minut, da se vsebina zmehča. Vmes kozico občasno pretresite. Zdušeno zelenjavo pretresite v multipraktik in jo gladko zmiksajte ter jo vrnite nazaj v posodo. Zalijte s piščančjo juho ali vodo, zavrite in začinite s timijanom soljo in poprom. Kuhajte še približno 10 minut in postrezite s kuhanim rižem ali s testeninami.
Biftek v gorgonzolni omaki s timijanom
Za 4 osebe potrebujemo: 4 bifteke težke 20 dag, sol, sveže mleti poper, 2 žlici olja, 20 dag gorgonzole, 0,5 dl sladke smetane, 1 dl mesne juhe in 1 žličko sesekljanega timijana.
Bifteke posolite, popoprajte in jih v ponvi na vročem olju z obeh strani poljubno specite (krvavo, srednje …). Odstranite jih iz ponve in v njej pripravite omako tako, da dodate gorgonzolo, sladko smetano, timijan in juho. Na močnem ognju naj vre nekaj minut, da se omaka zgosti. Bifteke položite na krožnike, jih prelijte z omako in postrezite s poljubno prilogo. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:38 Naslov sporočila: |
|
|
Žajbelj
Žajbelj je doma v deželah ob Sredozemskem morju. Pri nas mu pravimo tudi kadulja, žavbej in čistec. Divje raste na suhih goratih delih v Sredozemlju. Je nizek, zimzelen grm in ima štirirobo, spodaj olesenelo in dlakavo steblo. Listi, ki jih ravno tako pokrivajo dlačice, so debeli, pecljati in jajčaste oblike ter sivo zelene barve. Cvetovi so nežne vijoličaste barve, redkeje pa so beli ali modri. V strokovnih krogih srednjega veka so potekale številne razprave o tem, ali je žajbelj rastlina, ki lahko povrne človeku nesmrtnost. Prepričani so bili, da podaljšuje življenje in omogoča človeku, ki ga goji na svojem vrtu, večno mladost. Zaradi vsega tega je veljal za eno najbolj cenjenih rastlin, kar potrjujejo vrtoglavi zneski, ki jih je bilo potrebno odšteti pri nakupu. Najboljši so sveže nabrani listi, ki jih je potrebno čim hitreje porabiti, zato ga je najbolje gojiti doma na vrtu ali pa kar v lončku na okenski polici. Kupljene ali nabrane sveže liste zavijemo v vlažen prtiček in jih za nekaj dni shranimo v hladilniku, primeren je za sušenje; posušen ima nekoliko smolnat okus. Lahko pa ga tudi zamrznemo ali vložimo v olje ali kis. Poznamo veliko vrst žajblja, ki pa niso vse uporabne kot začimba, so pa zaradi izredno lepih listov zelo uporabne kot dekoracija. Pri nas sta najbolj pogosta navadni in grški žajbelj, ki imata tudi najbolj intenzivno aromo. Poleg njiju pa najdemo tudi razne pisanolistne žajblje, muškatni, škrlatni, ananasov in drobnolistni žajbelj. Listi, posušeni ali sveži, so dobra začimba zlasti za mesne in ribje jedi. Dodajamo ga lahko tudi juham iz stročnic, krompirja, enolončnicam, raznim omakam in prelivom. Dober sloves je pridobil tudi v kisu, sirnih namazih in maslu. Skratka vsestranska začimba, ki jo odlikuje močan okus
Puranja pašteta z žajbljem
Potrebujemo: 40 dag puranjih prsi, 1 večjo čebulo, 3 žlice olja, 3 stroke česna, 1 žličko sesekljanega žajblja, 2 žlici konjaka, 5 dag masla, sol in sveže mleti poper.
Puranje prsi narežite na trakove in jih skupaj z na kocke narezano čebulo pražite na olju. Ko meso ni več krvavo, dodajte strt česen, žajbelj, konjak, maslo in solite ter popoprajte po okusu. Zalijte z 1 dl vode in dušite še 10 minut. Tako pripravljeno meso še vroče zmeljite v multipraktiku, stresite v primerno posodo in ohladite. Ohlajeno pašteto postrezite v obliki žličnika skupaj s poljubno okisano zelenjavo.
Paradižnikova juha s testeninami
Za 4 osebe potrebujemo: 60 dag svežih zrelih paradižnikov, 1 čebulo, 1 steblo stebelne zelene, 1 strok česna, 1 žlico oljčnega olja, 7 dl piščančje juhe ali vode, 1 žlico sesekljanega žajblja, 5 dag manjših poljubnih testenin, sol in sveže mleti poper.
Paradižnike, čebulo, zeleno in česen dajte v naoljeno kozico, pokrijte in na šibkem ognju dušite 40 minut, da se vsebina zmehča. Vmes kozico občasno pretresite. Zdušeno zelenjavo pretresite v multipraktik in jo gladko zmiksajte ter jo vrnite nazaj v posodo. Zalijte s piščančjo juho ali vodo, začinite z žajbljem, zavrite in dodajte testenine. Kuhajte še približno 10 minut, da se testenine skuhajo in solite ter popoprajte po okusu.
Popečena polenta s paradižnikom, žajbljem in parmezanom
Za 5 oseb potrebujemo: 7 dl mesne juhe ali vode, 17 dag koruznega zdroba, 2 žlici sesekljanega svežega žajblja, 1 žlico oljčnega olja, 2 paradižnika, 10 dag parmezana, sol in sveže mleti poper.
V posodi zavrite juho in vanjo vmešajte koruzni zdrob. Na zmerni temperaturi mešajte še pet minut, dokler ne začne zmes odstopati od posode. Primešajte žajbelj, solite in popoprajte po okusu in preložite v z oljčnim oljem namaščen podolgovat pekač, velik 15x30 centimetrov, poravnajte ter pustite, da se ohladi. Ohlajeno polento narežite na 15 rezin in jih razprostrite po večjem pekaču. Na vsako polento položite rezino paradižnika, jo posolite, dodajte nastrgan parmezan in postavite za 15 minut v na 190 stopinj Celzija ogreto pečico, da zlato porjavi. Ponudite vroče s kislo smetano.
Telečji medaljončki z žajbljem in pršutom
Za 4 osebe potrebujemo: 8 telečjih medaljonov vsak po 10 dag, 8 tankih rezin pršuta (lahko uporabite tudi šunko), 8 svežih žajbljevih listov, 3 žlice masla, 1 žlico oljčnega olja in 1,5 dl marsale ali suhega belega vina, sol in sveže mlet poper.
Medaljončke razprostrite, vsakega prekrijte z rezino pršuta in na vsakega pritrdite z zobotrebcem list žajblja. V ponvi za praženje segrejte olje in maslo ter medaljončke na močnem ognju pecite 1-2 minuti na vsaki strani, zalijte z marsalo ali s suhim belim vinom, pokrijte in na majhnem ognju kuhajte še 10-15 minut. Takoj postrezite s krompirjem, testeninami, grahom ali korenjem. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:39 Naslov sporočila: |
|
|
Pehtran
Pehtran se je iz Sibirije s križarji preko vzhodnega Sredozemlja že v 15. stoletju razširil po vsej Evropi. Poznali so ga že stari Rimljani, ki so ga uporabljali kot zdravilo proti kačjim ugrizom, kar so verjeli tudi v srednjem veku, kar dokazuje njegovo latinsko ime dracunculus: »mali zmaj«. Obstajata dve vrsti: »pravi« ruski pehtran in francoski pehtran. Zaradi blage, na janež spominjajoče arome je bolj cenjen francoski, vendar je precej bolj redko na razpolago, ker ga je težje gojiti. Ruski pehtran ima malce bolj grenak in jedek okus ter vonj. Pehtran zraste tudi do dober meter visoko, iz razvejanega stebla rastejo gladki, ozki in suličasti listi. Na spodnji strani izločajo eterično olje z grenko-sladkim vonjem, ki nekoliko spominja na janež. Najboljši okus naj bi imeli listi tik pred cvetenjem, zato lističe nabiramo tik pred cvetenjem ali sproti, uporabljamo pa lahko svežega, sušenega ali zamrznjenega. Pri sušenem se sicer nekaj njegovega okusa izgubi, vendar vseeno pride prav predvsem v zimskem času. Svežega lahko tudi kupimo na tržnici in ga nekaj dni hranimo v hladilniku. Pehtran je nežna in občutljiva začimba, vendar zelo specifična, zato kaj hitro prekrije aromo drugih sestavin. Lepo se dopolnjuje z baziliko, drobnjakom, kaprami, koprom, krebuljico, lovorjem, peteršiljem. Lističi so pikanten in aromatičen dodatek za nekatere juhe, zelenjavne priloge, solate, pečenke in omake. Z njimi lahko začinimo tudi peso, beluše, korenček, zeleno in bučke. Pri nas so zelo priljubljene pehtranove potice in štruklji. Je zelo znana in priljubljena začimba za solate, zeliščne namaze in zeliščna masla. Uporablja se za aromatiziranje kisa, vina in gorčice, zelo zanimiv okus pa dobi tudi oljčno olje z vejico pehtrana.
Čebulna juha s sirom in pehtranom
Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag čebule, 5 dag masla, 2 žlici moke 1 l mesne juhe ali vode, 1 dl sladke smetane, 4 rezine belega kruha, 3 dag masla, 1 žlico sesekljanega pehtrana, 4 tanke rezine ementalca, sol in sveže mlet poper.
Drobno narezano čebulo pražite na maslu, da lepo porumeni, jo potresite z moko in še malo popražite. Zalijte z juho in po okusu solite ter popoprajte. Juho kuhajte 30 minut in jo zalijte s sladko smetano. Medtem popražite na maslu kruhove rezine. V vsak krožnik položite rezino kruha, jo potresite s pehtranom in nanje položite prav tanke rezine sira. Vse skupaj prelijte z vrelo juho, ki jo lahko izboljšate s šilcem konjaka.
Piščanec s pehtranom
Za 4 osebe potrebujemo: 8 zgornjih ali spodnjih delov piščančjih beder (vsak po 10 dag), 5 dag masla, 2 žlici sesekljanega pehtrana, sol in sveže mlet poper.
Iz piščančjih kosov odstranite kosti. Maslo nekoliko zmehčajte, vanj z leseno žlico umešajte pehtran, sol in poper ter z njim premažite kose piščanca ter napolnite vse odprtine na mesu, ki jih nato z zobotrebcem zaprite. Kose položite na pekač in pokrijte s folijo. Postavite v na 200 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite 40 minut, zadnjih 10 minut pecite brez folije. Pečene kose piščanca takoj postrezite, najbolje s pečenim krompirjem, ki ga lahko spečete tudi poleg piščanca.
Osličev file v pehtranovi omaki
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg osličevih filejev, 1 strok česna, 5 žlic oljčnega olja, sol, 0,5 dl suhega belega vina, 2 žlici sesekljanega pehtrana in 2,5 dl homogenizirane sladke smetane.
Osličeve fileje posolite in jih opecite na oljčnem olju ter opečene zlagajte na krožnik. Na preostalem olju rahlo prepražite strt česen, ga zalijte z vinom, potresite s pehtranom in zalijte s smetano. V omako dodajte opečene osličeve fileje, dušite še 10 minut ter postrezite s krompirjevim pirejem.
Pehtranov parfait
Potrebujemo: 0,5 l sladke smetane za stepanje, 4 jajca, 6 žlic sladkorja in 4 žlice sesekljanega pehtrana.
Sladko smetano stepite, jajčne rumenjake stepite skupaj s tremi žlicami sladkorja in napravite trd sneg iz beljakov, v katerega vtepete preostale tri žlice sladkorja, dodajte sesekljan pehtran ter vse skupaj narahlo zmešajte in z maso napolnite poljuben podolgovat model in postavite za čez noč v zamrzovalnik. Zmrznjen parfait stresite iz modela, narežite na rezine in takoj postrezite. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:40 Naslov sporočila: |
|
|
Lovor
To manjše drevo z usnjatimi, bleščeče temno zelenimi listi izvira iz Sredozemlja, kjer tudi samoniklo raste, že stoletja pa ga gojijo po vsej Evropi in v velikem delu Amerike.
Za stare Grke in Rimljane je bil lovor simbol modrosti, moči in slave, zato so z lovorovimi listi kronali vladarje, zmagovite vojskovodje, pesnike in olimpijske zmagovalce. Poznamo več vrst lovora, vendar je za prehrano uporaben le pravi ali navadni lovor. Razen pravega lovora so vse druge vrste nevarne: oleander, rdeči češnjev lovor in drugi. Uporabljamo skoraj izključno samo posušene liste, saj so sveži listi preveč grenki in za povrh še izrazito manj aromatični. Z nikakršnim drugim konzerviranjem si ni treba delati opravka, posušene pa dobimo še v vsaki živilski trgovini, lahko jih seveda naberemo tudi sami kje na morju in jih posušimo doma. V tesno zaprti posodi bodo posušeni listi svoj vonj ohranili vsaj eno leto, morebitne plesnive ali porumenele liste pa zavrzite, ker so brez vonja. Poleg vonja, ki ga lovor daje jedem, prenaša nanje tudi svoj spodbujajoči učinek, ki pospešuje prebavo, je pa tudi dober naravni konzervans in zato uporaben v marinadah in pri pripravi ozimnice. Z lovorjem začinjamo mesne in ribje marinade, fižolovo juho, pasulj, krompirjevo juho, kislo zelje, joto, golaž, paprikaš, obare in meso divjačine. Posebej je priporočljiv za začinjanje ovčjega mesa, saj dobro prekrije svojevrsten vonj ovčetine. Dajemo ga tudi v zelenjavo in gobe, vložene v kisu in celo v nekatere sladice iz fig in agrumov. Pri uporabi moramo paziti, da ga ne dodamo preveč, saj lahko okus jedi postane hitro trpek in grenak.
Krompirjeva juha s porom in lovorom
Za 4 osebe potrebujemo: 30 dag krompirja, 30 dag pora, 1 l mesne juhe, 2 žlici masla, 1 žlico moke, 5 lovorovih listov, 2 žlici kisle smetane, sol in sveže mlet poper.
Opran krompir olupite in ga narežite na kocke. Por vzdolžno razpolovite, operite in narežite na rezine. Na stopljenem maslu prepražite moko, dodajte krompir, lovor in por ter zalijte z mesno juho. Zavrite, začinite s soljo in poprom ter kuhajte, da se krompir zmehča. Nazadnje primešajte kislo smetano ter postrezite z opečenimi kruhovimi kockami.
Brancin z lovorom in koromačem
Za 5 oseb potrebujemo: 5 postrvi, 10 lovorovih listov, 1 koromač, oljčno olje, koruzno moko in sol.
Brancine očistite, solite in v trebušno votlino vsakega položite po dva lista lovora in petino na tanko narezanega koromača. Tako pripravljene brancine povaljajte v koruzni moki in jih v ponvi ali na žaru hrustljavo zapecite. Vsakega pokapajte z oljčnim oljem in postrezite s kuhanim ali s pečenim krompirjem.
Goveji file s čebulo in lovorom
Za 2 osebi potrebujemo: 2 zrezka iz govejega fileja težka po 20 dag, 20 dag čebule, 1 žlico olja, 5 dag, masla, 5 lovorovih listov, 1 dl suhega rdečega vina, sol in sveže mlet poper.
V naoljeni ponvi z obeh strani poljubno specite osoljeno in popoprano meso. Postavite ga na ogret krožnik in ga hranite na toplem. V ponev dodajte maslo in na njem spražite na tanke rezine narezano čebulo skupaj z lovorovimi listi. Vse skupaj rahlo solite in popoprajte ter zalijte z vinom. Dobro prevrite in prelijte preko mesa ter postrezite s solato in pire krompirjem.
Nabodala z jurčki, lovorom in kraškim pršutom
Za 5 oseb potrebujemo: 50 dag jurčkov, 30 dag kraškega pršuta, 3 žlice oljčnega olja, 1 lonček navadnega jogurta, 1 pest lovorovih listov in lesene palčke za nabadanje.
Jurčke dobro operite in jih v kuhinjski krpi osušite. Vsako gobo razdelite na več delov in jih ovijte s tanko rezino pršuta. Tako pripravljene jurčke nabadajte na vejice izmenjaje s polovicami lovorovih listov in jih pokapajte z oljčnim oljem. Nabodala z obeh strani specite v ponvi ali na žaru in jih postrezite z navadnim jogurtom, ki ga solite in razmešate, da dobite preprosto omako. _________________ www.google.si
Nazadnje urejal/a trot 17 Okt 2008 11:42; skupaj popravljeno 1 krat |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:41 Naslov sporočila: |
|
|
Kumina
Kumina je aromatična enoletna ali dvoletna rastlina, ki zraste do meter visoko. Iz njenih cvetov se razvijejo temno rjava, podolgovata, 4 do 5 milimetrov dolga, srpasto upognjena semena, ki jih v kuhinji uporabljamo kot začimbo.
Velja za najstarejšo evropsko začimbo, saj so v Švici semena našli v pet tisoč let starih arheoloških najdiščih, še prej pa so jo uporabljali v Egiptu, od koder tudi izvira. Pri nas jo je možno najti samoniklo v naravi ali pa jo gojimo doma na vrtu. Cele rastline med jutranjo ali večerno roso trgamo julija in avgusta. Semena se v petih dneh popolnoma posušijo in dozorijo, lahko pa jih posušimo tudi v pečici. V prehrani največ uporabljamo posušena semena, ki jih ponavadi zmeljemo ali stremo zaradi neprijetnega grizljanja. Cela ali že zmleta semena lahko kupimo skoraj v vsaki trgovini, v dobro zaprti posodi pa se ohranijo tudi po več let. Kumina ima značilen močan, sladek, nekoliko oster ter za spoznanje grenak okus, z njo začinimo težje prebavljive jedi, kot so svinjina, zelje, golaževa juha, pikantne enolončnice vseh vrst, omake in krompirjeve jedi. Veliko svetovnih kuhinj jo je vzela za svojo. Vzemimo samo maroško, špansko, indijsko, tajsko, vzhodno kuhinjo in portugalsko, kjer se kumina pojavlja v neštetih različicah. Zelo pogosta je v mehiški kuhinji, dodajamo jo lahko tudi jagnjetini, marinadam za žar, kot začimba pa je zelo priljubljena tudi pri slanem pecivu ali kruhu. Kumina ima zelo izrazit okus, zato dodajamo ostale začimbe le v majhnih količinah. Mlade kuminove lističe pripravljamo kot prikuho, kuminov koren pa pripravljamo tudi kot zelenjavo.
Zeljna solata s piščancem, papriko in kumino
Za 5 oseb potrebujemo: 1 rdečo in 1 zeleno papriko, 1 čebulo, pol večje bele ali rdeče glave zelja, 30 dag piščančjih prsi, 1 navaden jogurt, 3 žlice jabolčnega kisa, pol žličke mlete kumine, sol in sveže mlet poper.
Piščančje prsi solite in jih v ponvi specite ter jih pustite, da se ohladijo. Oprani papriki narežite na trakove, zelje narežite čim tanjše ter ga takoj posolite, čebulo narežite na kolobarje in vse skupaj zmešajte. Na krožnik naložite zelenjavo, nanjo naložite na trakove narezana piščančje prsi in prelijte s prelivom, ki ga pripravite iz jogurta, kisa, kumine, soli in popra.
Gratiniran krompir s kumino
Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg kuhanega krompirja, 1 strok česna, 1 žlico masla, 15 dag naribanega poljubnega sira, sol, sveže mleti poper, 1 žličko mlete kumine, 0,5 l sladke smetane, 2 dl mleka in 2 rumenjaka.
Krompir olupite in ga narežite na tanke rezine. Ognjevaren keramični ali stekleni pekač namastite z maslom in ga obsujte s sesekljanim česnom. Tretjino krompirja položite v pekač, začinite s soljo, kumino in poprom ter potresite s tretjino sira. Prekrijte z naslednjo tretjino krompirja in postopek nadaljujte, dokler ne porabite vsega sira in krompirja. Zmešajte sladko smetano, mleko in rumenjaka ter preliv enakomerno prelijte po krompirju. Pecite 40 minut v na 150 stopinj Celzija ogreti pečici, nato temperaturo pečice zvišajte na 220 stopinj Celzija in površino v 15 minutah zlato rjavo zapecite. Jed lahko postrežete samostojno ali pa kot prilogo k na žaru pečenemu mesu.
Pečena svinjska krača z medom, kumino in kislim zeljem
Za 4 osebe potrebujemo: 2 svinjski krači, 1 čebulo, 2 žlici medu, 3 žlice olja, 1 žlico jabolčnega kisa, 1 žlico sojine omake, 1 žličko mlete kumine, sol, sveže mlet poper, 1 kg kislega zelja in 2 dl mesne juhe za zalivanje.
Svinjski krači solite in popoprajte. Med zmešajte z oljem, kisom, kumino in sojino omako ter s tem premažite krači. Nato krači posujte še s sesekljano čebulo in jih postavite za nekaj ur v hladilnik. Kislo zelje naložite na pekač in vanj položite krači skupaj z marinado. Postavite v na 180 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite eno uro in pol. Vmes krači večkrat prelijte z juho. Nazadnje krači narežite na kose in jih postrezite s sočnim zeljem, ki je nastalo med peko in poljubnim krompirjem.
Goveji file s čebulo in kumino
Za 2 osebi potrebujemo:, 2 zrezka iz govejega fileja težka po 20 dag, 20 dag čebule, 1 žlico olja, 5 dag, masla, pol žličke mlete kumine, 1 dl sladke smetane, sol in sveže mlet poper.
V ponvi na olju z obeh strani poljubno opecite soljeno in popoprano meso. Postavite ga na ogret krožnik in ga hranite na toplem. V ponev dodajte maslo in na njem spražite na tanke rezine narezano čebulo skupaj s kumino. Vse skupaj rahlo solite in popoprajte ter zalijte s sladko smetano. Dobro prevrite in obložite meso ter postrezite s solato in pire krompirjem. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:43 Naslov sporočila: |
|
|
Poper
Poper je morda najpogostejša in najbolj cenjena začimba na svetu, pridelajo ga kakih 90 tisoč ton na leto, največ v Indiji, poleg nje pa še v Indoneziji, Maleziji in Braziliji.
Poznali so ga že v starem veku, tedaj so ga arabski trgovci tihotapili v gurmanski Rim. Poprovec je večletna, 5 do 10 metrov visoka tropska ovijalka. Iz majhnih cvetov se razvijejo okrogli plodovi, ki so sprva zeleni, nato rumeni, ko pa popolnoma dozorijo, so rdeči. Plodovi rastejo podobno kot pri ribezu - 20 do 30 jagod je nanizanih skupaj. Kot začimbo uporabljamo plodove poprovca. Ločimo črni, beli, rdeči in zeleni poper. Poleg le-teh poznamo še pecljati in dolgi poper, ki pa spravim poprom poleg podobnega okusa nimata veliko skupnega in sta pri nas na voljo le v kakšni eksotični trgovini. Črni poper dajejo sušeni plodovi, ki so bili obrani še nedozoreli in zeleni. Beli poper dobimo iz popolnoma zrelih, oluščenih in sušenih plodov, če so le ti neoluščeni potem imamo rdeči poper. Če na zeleno obranih plodovih s posebnimi metodami preprečijo encimatsko delovanje, dobimo zeleni poper. Najboljša so poprova zrna posušena na soncu, ker pri visoki temperaturi v pečeh in sušilnicah izgubijo precej eteričnih olj. Najbolje je kupovati cela zrna popra, ker zmleta zelo hitro izgubijo svoj vonj in vam ostane le še pekoč okus. Po potrebi jih sproti meljemo z mlinčki ali v možnarju. V tesno zaprti posodi cela poprova zrna ohranijo svoj vonj in okus tudi eno leto. Poper sodi v skoraj vsako slano jed. Cela zrna črnega popra dajemo v meso vseh vrst, raguje, kuhane ribe, juhe, marinade in temne omake. Mleti črni poper je začimba za juhe, omake, brodet, mesne in zelenjavne jedi, jetrca, vampe, meso na žaru in divjačino. Zeleni poper je najbolj mila različica te kraljevske začimbe. Uporabljamo ga v vseh jedeh, kjer želimo doseči izrazit, a ne preveč pekoč okus po popru. Na tržišču dobimo posušene plodove ali sveže zelene plodove, vložene v slano raztopino. Beli poper je idealen za svetlo obarvane jedi, omake, majoneze in sirove jedi, po okusu pa mu je skoraj enak rdeči poper le, da je mogoče malce slajši.
Sipa z jagodami in zelenim poprom
Za 5 oseb potrebujemo: 50 dag očiščenih sip, 40 dag svežih jagod, 3 žlice oljčnega olja, sveže strt zeleni poper, sveže stisnjen sok ene limone, sol in sveže sesekljan peteršilj.
Očiščene sipe do mehkega skuhajte v slanem kropu in jih kar v vodi ohladite. Jagode narežite na četrtine, jim dodajte ohlajene in na trakove narezane sipe, oljčno olje, sveže stisnjen limonin sok in strt zeleni poper. Vse skupaj na rahlo premešajte, naložite na krožnik in posujte s sesekljanim peteršiljem.
Pečen mladi sir z bučkami, poprom in paradižnikom
Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag mladega ovčjega ali kozjega sira za peko, 1 žlico mešanega popra, 1 bučko, 3 paradižnike, oljčno olje, sol in svež sesekljan žajbelj.
Sir narežite na osem rezin in vsako rezino posebej natrite z grobo zdrobljenim poprom in ovijte v soljeno vzdolžno rezino bučke. V ponvi segrejte oljčno olje in na njem z obeh strani specite v bučko ovit mladi sir. Ko je pečen, ga naložite na krožnike. Na preostali maščobi na hitro zdušite na kocke narezan paradižnik skupaj s sesekljanim žajbljem. Dobro naj prevre, solite po okusu in prelijte prek pečenega sira ter takoj postrezite.
Račje prsi z rdečim poprom in mandarinami
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg račjih prsi, 1 žlico rdečega popra, sol, ingver, maslo, malo pomarančne lupine, 2 dl sveže stisnjenega mandarininega soka, 1 žlico moke in 1 dl piščančje juhe ali vode.
Račje prsi natrite s soljo, grobo zdrobljenim rdečim poprom in ingverjem. Na maslu jih z obeh strani hrustljavo zapecite, zalijte z mandarininim sokom, dodajte malo pomarančne lupinice, pokrijte in dušite še 20 minut. Zgostite s podmetom, ki ga napravite iz moke in piščančje juhe, dobro prevrite in po potrebi še dosolite. Prsi narežite na rezine, jih prelijte z omako in postrezite z zdrobovimi cmoki ali pire krompirjem.
Limetin sorbet z zelenim poprom
Za 4 osebe potrebujemo: 15 dag sladkorja, 4 dl vode, 1,5 dl sveže stisnjenega limetinega soka, naribano lupino ene limete, pol žličke zelo drobno zmletega zelenega popra in 1 jajčni beljak.
Iz sladkorja in vode skuhajte sirup in ga ohladite. Dodajte limetin sok, limetino lupino, poper in sneg iz beljaka. Tako pripravljeno zmes v strojčku za pripravo sladoleda ali v ploskem modelu med občasnim mešanjem pustite zmrzniti v zamrzovalniku. Postrezite v širokem kozarcu in okrasite z rezinami limete. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:44 Naslov sporočila: |
|
|
Klinčki
Klinčki oziroma nageljnove žbice (ki z nageljni nimajo nobene zveze) so močno dišeči in pekoči posušeni cvetni popki dišečega klinčevca - drevesa, ki je doma na Moluških oziroma Dišavnih otokih.
Danes jih pridelujejo v Indiji, Tanzaniji, na Madagaskarju, Šri Lanki, v Maleziji in Indoneziji, ki sama porabi skoraj ves pridelek. Drevo je zimzeleno in zraste približno 12 metrov v višino. Domačini sušijo popke tri dni, njihova rožnata barva preide pri tem v rjavo. Ime žbice pa so dobili zato, ker imajo obliko starinskega žeblja. V starih časih so to dragoceno začimbo z vzhoda dobesedno tehtali z zlatom. Celi klinčki so lahko po videzu in velikosti precej različni, vedno pa morajo biti brez luščin in drugih primesi. V prodaji so zelo pogosti in jih lahko kupimo skoraj v vsaki živilski trgovini. V tesno zaprti posodi jih lahko hranimo približno leto dni, so precej trdi in jih lahko zmeljemo le s kavnim mlinčkom ali pa jih zdrobimo v možnarju. Klinčke dobre kakovosti spoznamo po tem, da v vodi ali potonejo ali plavajo pokončno. Razdišavljeni pa vsi plavajo horizontalno na površini. Če kupimo zmlete, morajo biti temno rjavi in fino zmleti, se pa tudi zelo hitro razdišijo, zato jih je bolje mleti sproti. Klinčki so začimba, ki je nepogrešljiva v kompotih, kuhanem vinu, čežanah, sadnih sladicah in drobnem pecivu. Uporabljamo jih v manjših količinah, saj preveč klinčkov daje vsiljiv okus in vonj. Ponavadi uporabljamo cele, le za peko jih zmeljemo. Dodajamo jih nekaterim pečenkam, goveji salami, ragujem in temnim juham. Potrebno pa je tudi omeniti, da pomagajo tudi prebavi, s svojim delovanjem proti mikrobom pa preprečujejo gripe in prehlade.
Račje prsi s klinčki in pomarančo
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg račjih prsi, nekaj zdrobljenih klinčkov, maslo, malo pomarančne lupine, 2 dl sveže stisnjenega pomarančnega soka, 1 žlico moke, 1 dl vode, sol in sveže mlet poper.
Račje prsi natrite s soljo, poprom in klinčki. Na maslu jih z obeh strani popecite in zalijte s pomarančnim sokom ter dodajte malo nastrgane pomarančne lupine. Dušite še 25 minut, zgostite s podmetom iz moke in vode, dobro prevrite in po potrebi dosolite. Račje prsi narežite na rezine, jih zložite na krožnike, prelijte z omako ter postrezite s pire krompirjem ali zdrobovimi cmočki.
Čokoladne rezine s klinčki
Za 18 rezin potrebujemo: 25 dag navadnih piškotov (keksov), 15 dag masla, 6 žlic sladkorja, 3 žlice kakava v prahu, 1 jajce, 18 dag sladkorja v prahu, 2 žlici vode, 6 dag sesekljanih orehov.
Kekse zdrobite ali zmeljite v drobtine in jim dodajte zmlete klinčke. V kozici stopite 13 dag masla, dodajte sladkor, eno žlico kakava in jajce ter na majhnem ognju kuhajte 2 minuti. Dodajte drobtine s klinčki, dobro premešajte in nastalo maso s prsti enakomerno porazdelite v pekač velik približno 20x30 centimetrov. Najmanj za dve uri postavite v hladilnik. Sladkor v prahu, preostalo stopljeno maslo in kakav zmešajte z vodo v gladko kremo. S tako pripravljeno glazuro premažite čokoladno maso, jo narežite na rezine in okrasite s sesekljanimi orehi.
Korenčkova torta z orehi in klinčki
Za 1 tortni model potrebujemo: 5 jajc, 3 žlice sladkorja, 3 žlice moke, 1 pecilni prašek, 10 dag zmletih orehov ali mandljev, 30 dag drobno naribanega korenja, 1 žlico olja, 3 zmlete klinčke, 10 dag sladkorja v prahu, 1 jajčni beljak, sveže stisnjen sok ene limone.
Jajca in sladkor penasto umešajte, dodajte zmlete orehe, moko s pecilnim praškom, olje, zmlete klinčke in naribano korenje. Vse skupaj narahlo premešajte in stresite v pomaščen okrogel pekač ter pecite 1 uro v na 170 stopinj Celzija ogreti pečici. Ko se ohladi, prelijte s prelivom, ki ga napravite tako, da zmešate skupaj sladkor v prahu, beljak in limonin sok. Ko se preliv strdi, torto narežite in postrezite s stepeno sladko smetano.
Sorbet rdeče pese in klinčkov
Za 4 osebe potrebujemo: 20 dag sladkorja, 2 dl jabolčnega soka, 60 dag kuhane rdeče pese, sok petih limone, 5 zmletih klinčkov, 0,3 dl konjaka, 1 jajčni beljak.
Sladkor in jabolčni sok zavrite, dodajte olupljeno in naribano rdečo peso in kuhajte 10 minut. Zmes pretlačite skozi cedilo, dodajte limonin sok, zmlete klinčke, konjak in sneg iz beljaka. Zmes v strojčku za pripravo sladoleda ali v ploskem kovinskem modelu med občasnim mešanjem pustite zmrzniti v zamrzovalniku. Sorbet ponudite kot osvežitev po kosilu ali med njim. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
trot Administrator foruma
Pridružen/-a: 15.12. 2006, 15:34 Prispevkov: 15166
|
Objavljeno: 17 Okt 2008 11:46 Naslov sporočila: |
|
|
Janež
Janež je enoletna, 30 do 90 centimetrov visoka rastlina z belimi kobulastimi socvetji, iz katerih se razvijejo majhni rebrasti hruškasti plodovi ali bolje semena, ki jih s pridom uporabljamo v kulinariki.
Ob njem človek najprej pomisli na nežno aromatičen vonj in prijetno sladkast okus, ki ga s pridom izkoriščamo v kulinariki. Izvira iz Sredozemlja, kjer ga že 4000 let vzgajajo v začimbne in zdravilne namene. Že v času faraonov je veljalo, da janež pospešuje mokrenje, odpravlja težave s prebavo in zobobol. V naših krajih je zaradi podnebnih razmer gojenje janeža precej zahtevno, ga pa gojijo po številnih evropskih državah. Poznamo več sort janeža, ki se med seboj razlikujejo po obliki plodov in po okusu. Najboljši je španski janež, čigar plodovi so nekoliko večji od drugih, svetlo rjave barve, sladkastega okusa in osvežilnega prijetnega vonja. Janeževa semena dobimo v skoraj vsaki živilski trgovini, kupiti je najbolje cela semena in jih zmleti tik pred uporabo, ker zmleta zelo hitro zgubijo svoj vonj - pazimo le, da med njimi ni preveč pecljev in praznih luščin. V tesno zaprti posodi bo tak ohranil svoj vonj najmanj dve leti. Janež je nepogrešljiv dišavni dodatek v drobnih pecivih (janeževi upognjenci), sladkih narastkih, pudingih, kompotih, medenjakih in janeževem kruhu. Z njim pogosto odišavimo enolončnice, meso, ribe in omake, ki jih postrežemo k ribam. Z njim pa aromatizirajo tudi najrazličnejše pijače in likerje, kot so uzo, pastis in anisette.
Gosja jetra z jabolki in janežem
Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag gosjih jeter, 2 veliki čebuli, 2 veliki kisli jabolki, 4 žlice olja, malo janeževih zrn, 1 dl suhega belega vina, sol, sveže mlet poper in 1 žličko svežega sesekljanega peteršilja.
Gosjim jetrom odstranite maščobo in kite ter jih narežite na 0,5 centimetra debele rezine. V ponvi segrejte dve žlici olja in na njem hrustljavo popecite na tanke kolobarje narezano čebulo. Ko porumeni, jo vzemite ven in jo odcedite na kuhinjskem papirju. V ponev dajte eno žlico olja in na njem z obeh strani zlato rumeno popecite olupljena in na 0,5 centimetra debele rezine narezana jabolka ter jih prav tako odcedite. V ponev dodajte še preostalo olje in na njem z obeh strani popecite še gosja jetra, ki jih začinite z v možnarju zdrobljenim janežem, soljo in poprom. Zalijte jih z vinom ter dobro prevrite. Na krožnike najprej naložite rezine jabolk, nanje gosja jetra in čeznje kolobarje čebule. Prelijte z nastalo omako, posujte s sesekljanim peteršiljem in postrezite kot predjed ali pa kot glavno jed s pire krompirjem in solato.
Lososov file v janeževi omaki
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg lososovega fileja, 10 dag masla, 1 dl sladke smetane, 1 žličko zmletega janeža, 1 dl belega suhega vina, sol in sveže mlet poper.
Lososove fileje narežite na kose in jih solite ter popoprajte. Na stopljenem maslu jih z obeh strani popecite. Zalijte z belim vinom in dodajte janež. Dušite nekaj minut, zalijte s sladko smetano in solite po okusu. Omako dobro prevrite. Kose lososovega fileja porazdelite po krožnikih, jih prelijte z nastalo omako in postrezite s kuhanim krompirjem ali zelenjavo.
Mečarica v omaki z janežem in limono
Za 4 osebe potrebujemo: 1 limono, 4 sveže zrezke mečarice težke po 20 dag, 2 žlici oljčnega olja, 1 dl suhega belega vina, 3 žlice masla, malo janeževih zrn, sol in sveže mlet poper.
Limono oščetkajte pod vročo tekočo vodo in naribajte njeno lupino, iz limone iztisnite sok. Mečarice zrezke solite in popoprajte ter jih na oljčnem olju z vsake strani pecite tri minute. Preložite jih na ogret krožnik in jih postavite na toplo. V ponev vlijte vino in limonin sok ter povrite na polovico. Dodajte maslo, v možnarju strt janež in limonino lupinico, solite ter odstavite. Ko se maslo razpusti dobro premešajte in omako prelijte preko zrezkov mečarice. Postrezite s kuhanim krompirjem ali pirejem.
Ocvrti ananas z janežem
Potrebujemo: 1 svež ananas, 12 dag moke, 2 jajci, 1 dl mleka, 5 dag sladkorja, 0,5 dl vina, pol žličke janeža, malo soli in sladkor v prahu.
Ananas olupite, narežite na kolobarje in odstranite stržen. Iz moke, jajc, mleka, vina, sladkorja, zmletega janeža in soli razžvrkljajte testo. Kolobarje ananasa povaljajte v pripravljenem testu in ocvrite v vročem olju. Ocvrtega potresite s sladkorjem v prahu in takoj postrezite. _________________ www.google.si |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
|